Thursday, June 20, 2024
34.7 C
Odisha

    ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଇରାନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧର ଖେଳ ! : ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ହେଇଯିବ କି ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଫେବୃଆରୀ  ୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମତଦାନ ହେବ । ଲୋକମାନେ ଦେଶର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନ କରିବେ । ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ଯେଉଁ ସମୟରେ ଇରାନ ସହ ଦେଶର ସମ୍ପର୍କ ଏକ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗତି କରୁଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିଜ ନିଜର ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରତୀକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ  କୋର୍ଟର ଦ୍ଵାରସ୍ତ ହେଇଛନ୍ତି । ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ଋତୁ ଚାଲିଛି । ଦେଶର ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଚୟନ କରିବାକୁ ଲୋକମାନେ ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ। ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ଧାର୍ଯ୍ୟ ତାରିଖରେ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ଅନେକ ଦଳ ଓ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ସଙ୍କେତ ବଦଳାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ ନହୁଏ ତେବେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ।

    ଫେବୃଆରୀ  ୮ ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ସେମାନେ ପ୍ରତୀକ ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରତୀକ ବଦଳାଇବାର ଦାବି ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଇରାନ ସହ ଟେନସନରେ ରହିଛି । ଗତ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଉଭୟ ଦେଶ ପାଇଁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଇରାନ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରଦେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈସ-ଅଲ-ଅଦାଲର ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ଦୁଇଜଣ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇଛି ।

    ଇରାନର ସରୱାନ ସହରରେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିଥିଲା । ଇରାନର ଆକ୍ରମଣ ପରଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏହାର ଜବାବ ଦେବ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଥିଲା । ଆକ୍ରମଣ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଏକ ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଭଲ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ । ଏହାର ଗମ୍ଭୀର ପରିଣାମ ହେବ । ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଇରାନରୁ ନିଜର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛି ।

    ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କଣ କହିଲେ ?

    ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପ୍ରତୀକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦାବିରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ସଙ୍କେତ ବଦଳାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏହିପରି ଜାରି ରହେ, ତେବେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଳମ୍ବ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି, କାରଣ ବାଲାଟ ପେପର ଛାପିବାକୁ ପଡିବ । ପୁନର୍ବାର ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସୀମିତ ଅଟେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାଗଜପତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି ନା ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।  ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି (ପିପିପି) କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସିନେଟର ତାଜ ହାଇଦର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ତାଙ୍କ ସାତ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ସେ ଦଳର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତୀକ ‘ତୀର’ ଦାବି କରିଥିଲେ । ହାଇଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟୋଗ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।ପିପିପି ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ବିଲାୱାଲ ଭୁଟ୍ଟୋ ଜରଦାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ନୟାର ହୁସେନ୍ ବୁଖାରୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟକୁ ନିଆଯିବ। ସେହିଭଳି ଜେଲରେ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପାକିସ୍ତାନ ତେହେରିକ-ଇ-ଇନସାଫ (ପିଟିଆଇ) ଦଳର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଆବେଦନ ଲାହୋର ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    34.7 ° C
    34.7 °
    34.7 °
    45 %
    2.3kmh
    99 %
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °
    Sat
    36 °
    Sun
    36 °
    Mon
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ