Thursday, May 30, 2024
45 C
Odisha

    ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଜଳୁଛି : ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଜଣ ପୋଲିସ ନିହତ, ୬ ଜଣ ଆହତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ ଅଜ୍ଞାତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସ୍ନାଇପର ଗୁଳି ଚଳାଇ ପରେ ଚୌଧବନ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚଳାଇବା ସହ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ ମଧ୍ୟ ଫୋପାଡି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଜଣ ପୋଲିସ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫେବୃଆରୀ ୮ ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଜୋରସୋର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହିଂସା ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଟି ଚାଲିଛି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣର ନିଆଁର ତାତି ନ କମୁଣୁ ଏବେ ଆଉ ଏକ ଆକ୍ରମଣ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଥରେ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ସହରର ଡେରା ଇସମାଇଲ ଖାନ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଏକ ବଡ଼ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଅନିସୁଲ ହାସନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଦଶ ଜଣ ପୋଲିସ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଅଛି । ସମସ୍ତ ଆହତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ।
    ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିହତ

    ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଅଜ୍ଞାତ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ସ୍ନାଇପର ଗୁଳି ଚଳାଇ ପରେ ଚୌଧବନ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚଳାଇବା ସହ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଵାବିର ଏଲିଟ ପୋଲିସ ୟୁନିଟର ୬ ଜଣ ପୋଲିସ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ।

    ରାସ୍ତାରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ଜାରି

    ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶାସନ ସତର୍କ ହୋଇପଡିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ୱାଜିରିସ୍ତାନ ଆଦିବାସୀ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ଡେରା ଗାଜୀ ଖାନକୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଆସୁଥିବା ଏବଂ ଯାଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଉଛି ।ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ନୁଶ୍କି ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛିଜୁଲାଇ ୪ ରବିବାର ଦିନ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ନୁଶ୍କି ଜିଲ୍ଲାର ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ଇସିପି) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଆଉ ଏକ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ତେବେ ଇସିପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଫାଟକ ବାହାରେ ଘଟିଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣରେ କୌଣସି ବ୍ଯକ୍ତି ମୃତାହତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଲିସ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଘେରି ରହି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରୁଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    45 ° C
    45 °
    45 °
    15 %
    3kmh
    25 %
    Thu
    45 °
    Fri
    46 °
    Sat
    43 °
    Sun
    42 °
    Mon
    45 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ