Monday, February 26, 2024
17.7 C
Odisha

    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜାରି କଲେ ରାମମନ୍ଦିର ଡାକ ଟିକଟ । ୪୮ ପୃଷ୍ଠାର ପୁସ୍ତକରେ ୨୦ ଦେଶର ଡାକଟିକଟ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଉଦଘାଟନ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଉତ୍ସାହର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଏକ ସ୍ମାରକୀ ଡାକଟିକଟ ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଡାକଟିକଟ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଟିକଟରେ ରାମ ମନ୍ଦିର, ଚୌପାଇ ମଙ୍ଗଳ ଭବନ ଅମଙ୍ଗଲ ହରି, ସୂର୍ୟ୍ୟ, ସରଯୁ ନଦୀ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଥିବା ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ସମାଜ ଉପରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଆକର୍ଷଣକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଷ୍ଟାମ୍ପ ବୁକ୍ ଏକ ପ୍ରୟାସ। ୪୮ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଆମେରିକା, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ସିଙ୍ଗାପୁର, କାନାଡା, କାମ୍ବୋଡିଆ ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ଭଳି ସଂଗଠନ ସମେତ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଜାରି କରିଥିବା ଷ୍ଟାମ୍ପ ରହିଛି। ଏହି ଡାକ ଟିକଟ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିକୁ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଇତିହାସ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇବାର ଏକ ମାଧ୍ୟମ। ଯେତେବେଳେ ଡାକଟିକଟ ଜାରି କରାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ କେହି ପଠାନ୍ତି, ସେ କେବଳ ଏକ ଚିଠି ପଠାନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଇତିହାସର ଏକ ଖଣ୍ଡ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ପଠାନ୍ତି । ଏହା କେବଳ ଏକ କାଗଜ ଖଣ୍ଡ ନୁହେଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ରୂପ । ଯୁବପିଢ଼ି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଅନେକ କିଛି ଜାଣିବା ଓ ଶିଖିବାକୁ ପାଆନ୍ତି। ଏହି ଟିକଟଗୁଡ଼ିକରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଏକ ଭବ୍ୟ ଚିତ୍ର ରହିଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    17.7 ° C
    17.7 °
    17.7 °
    97 %
    1.5kmh
    1 %
    Mon
    29 °
    Tue
    31 °
    Wed
    33 °
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ