Friday, April 12, 2024
31.5 C
Odisha

    ଚମକାଇଦେଲା ସର୍ଭେ! ଆମେଠି ଭଳି ରାଏବରେଲିରେ ହାରିଯିବ କି କଂଗ୍ରେସ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪କୁ ଆଉ ମାତ୍ର କିଛି ମାସ ହିଁ ବାକି ଅଛି | ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବାସ୍ତବରେ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସମସ୍ତ ୮୦ଟି ଆସନ ଜିତିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ ବାଣ୍ଟିବା ସୂତ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ତେବେ ସର୍ଭେରେ ଭିନ୍ନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭି-ସିଏନଏକ୍ସର ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସକୁ ରାଏବରେଲିରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ। ବାସ୍ତବରେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ରାଏବରେଲି ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜିତିଥିଲେ। ଏଥର ସେ ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆସନ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଚାଲିଯାଇପାରେ | ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା ୮୦ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଜିତିଥିଲା। ଏହା ଥିଲା ରାଏବରେଲି ଆସନ ଯେଉଁଠାରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ।
    ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ବୟସ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ବିନା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ଏହି ଆସନରୁ ଓହରି ଯାଆନ୍ତି ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ହାରିଯାଇପାରେ। ଏହି ଆସନରେ ବିଜେପିର ବିଜୟର ପୂର୍ବାନୁମାନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ରାଏବରେଲି ଆସନ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ୬୬ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ୫୬ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଛନ୍ତି। ଫିରୋଜ ଗାନ୍ଧୀ ଦୁଇଥର ଏଠାରୁ ସାଂସଦ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଚାରିଥର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ। ୨୦୦୪ ମସିହାରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ । ସେହିପରି ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ପାରମ୍ପରିକ ଆମେଠି ଆସନ ସହିତ ୱାୟାନାଡ଼ରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଆମେଠିରେ ପରାଜୟର ଭୟ ଥିବାରୁ ରାହୁଲ ୱାୟାନାଡରୁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କଠାରୁ ହାରିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ତେବେ ସେ ୱାୟାନାଡରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତି ଲୋକସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31.5 ° C
    31.5 °
    31.5 °
    32 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    31 °
    Sat
    37 °
    Sun
    39 °
    Mon
    41 °
    Tue
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ