Thursday, June 20, 2024
34.7 C
Odisha

    ବ୍ଲାକ ସି’ ରେ ବୁଡ଼ିଲା ରୁଷର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ‘ମସ୍କୋବା’

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ୨୦୨୨ ପରଠାରୁ ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି । ରୁଷ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା ୟୁକ୍ରେନର କିଛି ଅଂଶ ଦଖଲ କରିଛି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ପରି ବନ୍ଧୁ ଦେଶରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ପ୍ରାପ୍ତ କରୁଛି । ରୁଷ ଦ୍ବାରା ଅଧିକୃତ କ୍ରେମିଆ ନିକଟରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମିଶନରେ ୟୁକ୍ରେନ ବ୍ଲାକ୍ ସାଗରରେ ଏକ ରୁଷି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି । ୟୁକ୍ରେନ ଗୁପ୍ତଚର ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ରୁଷି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଉପରେ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ସେହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜଟି ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା । ୟୁକ୍ରେନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଫିସିଆଲ ଆକାଉଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ଟ୍ୱିଟରରେ ରୁଷର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ବୁଡ଼ିଥିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛି ।ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନର ଡିଫେନ୍ସର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୟୁନିଟ୍ ରୁଷର କଳା ସାଗର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ମିସାଇଲ୍ କର୍ଭେଟ୍ ଇଭାନୋଭେଟ୍ସକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଛି ।

    ୬୦-୭୦ ନିୟୁତ ଡଲାରର କ୍ଷତି

    ୟୁକ୍ରେନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୟୁନିଟ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ୧୩ ୱାରିୟର୍ସ ରୁଷର କଳା ସାଗର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ର ମିସାଇଲ୍ କର୍ଭେଟ୍ ଇଭାନୋଭେଟ୍ସକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି । ହାଲ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ କର୍ଭେଟ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ଜାହାଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୦-୭୦ ନିୟୁତ ଡଲାର ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଏହା ପରେ ୟୁକ୍ରେନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୋଷ୍ଟ କରିଛି “ ଭଲ କାମ, ଯୋଦ୍ଧା !” ।

    ସଫଳ ଅପରେସନ ୟୁକ୍ରେନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟରେ ଏହି ସଫଳ ଅପରେସନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ୟୁକ୍ରେନର ଡିଜିଟାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ 24 ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ସହଯୋଗରେ ଏହି ଅପରେସନ୍ ସମ୍ଭବ ହେଲା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ରୁଷର ଜାହାଜ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛିସୂଚନାନୁସାରେ ରୁଷର ଜାହାଜ ଅଧିକୃତ କ୍ରେମିଆ ନିକଟ ଡୋନୁଜ୍ଲାଭ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ କଳା ସାଗରରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିଲା । ହାଲ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଋଷର ଜାହାଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଇଛି ।

    ୨୦୨୨ ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାରି ରହିଛି

    ୨୦୨୨ ପରଠାରୁ ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ପରସ୍ପର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ହରାଇଛନ୍ତି। ରୁଷ ବି କରିଛି ଯେ ଏହା ୟୁକ୍ରେନର କିଛି ଅଂଶ ଦଖଲ କରିଛି । ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ଆମେରିକା ଭଳି ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    34.7 ° C
    34.7 °
    34.7 °
    45 %
    2.3kmh
    99 %
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °
    Sat
    36 °
    Sun
    36 °
    Mon
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ