Wednesday, July 24, 2024
24.1 C
Odisha

    ଆମେରିକା ଏବଂ ରୁଷ କାହିଁକି ନୂତନ ସ୍ଥାନରେ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି ? ତୃତୀୟ ବିଶ୍ବଯୁଦ୍ଧର ସଙ୍କେତ କି ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ସଂପ୍ରତି ବିଶ୍ବର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ । ଏହି ସବୁ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ନୂତନ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହେଇଗଲାଣି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଦ୍ଧର ଆଉ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି କି ? ଆମେରିକା କାହିଁକି ବ୍ରିଟେନରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ? ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ୟୁରୋପର ସୁରକ୍ଷା ବିପଦରେ ପଡ଼ିବ କି ? ଏହି ପୁରା କାହାଣୀରେ ବ୍ରିଟେନର ସ୍ଥିତି କୋଉଠି ଅଛି ?ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଗଳ ମନେହୁଏ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଦେଶ ସାମାନ୍ୟତମ ବିପଦ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର କଥା ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ସେ ଦେଖେ ଯେପରି ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ତାର ଶତ୍ରୁ ଦେଶ ପାଖକୁ ନଆସୁ ଯାହାପିନ ସେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ।ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଇରାନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଚୀନ୍‌ର ଧାରଣା ହେଉଛି ଯେ ଏହାକୁ କୌଣସି ଉପାୟରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା । ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ରୁଷ କହିଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ଆମେରିକା ଚିନ୍ତା କରୁଛି ଯେ ରୁଷ ବେଲାରୁଷରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିଛି । ଯାହାର ମାରକ ସୀମା ଭିତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ୟୁରୋପ ଆସୁଛି ।

    ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ

    ବର୍ତ୍ତମାନ ରୁଷର ଡେପୁଟି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସରଜେଇ ରାଇବକୋଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ରିଟେନକୁ ଫେରିବା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ । ସରଜେଇ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତେବେ ଏହା ଏପରି ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ଯାହା ୟୁରୋପର ସୁରକ୍ଷାକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବ । ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଋଷର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେରିକା ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ।

    ହିରୋସିମା ଠାରୁ ୩ ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ

    ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଯାହା ଆମେରିକା ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି ତାହା ହିରୋସିମା ଉପରେ ପକାଯାଇଥିବା ବୋମାଠାରୁ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହା ସୁଫୋଲ୍କର RAF ରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ । ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୦୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଆମେରିକା ସମାନ RAF ଲାକେନ୍ଥରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଅନୁଭବ ହେଲା ଯେ ରୁଷ ସହିତ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ୱାଶିଂଟନ୍ ସେହି ଅସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ସେଠାରୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ।

    ରୁଷ ଆମେରିକା ଓ ନାଟୋକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି

    ଆମେରିକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ୟୁରୋପ ଏବଂ ରୁଷ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେବାକୁ ଯାଇଛି । ରୁଷର ଉପ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏଭଳି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯାହା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବ। ସରଜେଇ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଆମେରିକା କିମ୍ବା ବ୍ରିଟେନର ସୁରକ୍ଷା ସ୍ୱାର୍ଥରେ ହେବ ନାହିଁ । ଏପରିକି ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ସରଜେଇ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ୟୁରୋପର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ପଦକ୍ଷେପକୁ ରୁଷ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି। ସରୋଜ ମଧ୍ୟ ନାଟୋକୁ ସତର୍କ କରାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାମଲା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପଡିଛି, ସେମାନେ ସତର୍କତାର ସହ ଆଗକୁ ବଢିବା ଉଚିତ୍।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.1 ° C
    24.1 °
    24.1 °
    90 %
    5kmh
    100 %
    Wed
    24 °
    Thu
    26 °
    Fri
    25 °
    Sat
    27 °
    Sun
    31 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ