Thursday, June 20, 2024
31.5 C
Odisha

    ଜାଣନ୍ତୁ ଶରୀରରେ କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍‌ ଅଭାବରୁ ହୋଇଥାଏ ଡିପ୍ରେସନ୍‌ ଏବଂ ପ୍ୟାନିକ୍‌ ଆଟାକ୍‌

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଆମ ଆଖପାଖରେ ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ କିଛି ଏମିତି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛିନ୍ତି, ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିନ୍ତା କିମ୍ବା ପ୍ୟାନିକ୍‌ ଆଟାକ୍‌ ହେଉଛି । ତେବେ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଏହି ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲଥ୍‌ ପରି ସମସ୍ୟାରେ ପଡିଥାନ୍ତି । ଆପଣମାନେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏପରି ହେବାର କାରଣ ଆମ ଶାରୀରରେ କିଛିଟା ଭିଟାମିନ୍‌ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭିଟାମିନ୍‌ ର ଅଭାବ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା,ଚିନ୍ତା ଏବଂ ପ୍ୟାନିକ୍‌ ଆଟାକ୍‌ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

    ଏହିପରି ଭାବେ ଭିଟାମିନ୍‌ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ :
    ଆମ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ର ଅଭାବ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ପ୍ୟାନିକ୍‌ ଆଟାକ୍‌ର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଏପରି ଶୁଣି ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଭାବୁଥିବେ ଏହା କିପରି ହୋଇପାରେ ? ସେଥିପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଯେ କିଛି ଏପରି ଭିଟାମିନ୍‌ ଅଛି ଯାହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରେନ୍‌ ଅଧିକ ଆକ୍ଟିଭ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହ ଏହି ଭିଟାମିନ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟାତୀତ ଆପଣଙ୍କ ହରମୋନ୍‌ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡିପ୍ରେସନ୍‌ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ନ ହୋଇପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଜଣାଇବୁ ଯେ ସେ କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍‌ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

    ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍‌ ଅଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ :
    ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍‌ – D-3 ଅଭାବ ଥାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଡର ଲାଗିବା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଭିଟାମିନ୍ ଯାହା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବାସ୍ତବରେ ଭିଟାମିନ୍‌ – D ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଏକ ନ୍ୟୁରୋ-ଷ୍ଟେରଏଡ୍ ପରି କାମ କରେ । ଏହା ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଡିପ୍ରେସନ୍‌କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଭିଟାମିନ୍‌ ଶରୀରରେ ଅଭାବ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କିଜୋଫ୍ରେନିଆ, ଡିପ୍ରେସନ୍‌ ଭଳି ରୋଗ ହୋଇପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ ନିଦ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

    ଭିଟାମିନ୍‌ – D ଅଭାବରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ ?

    ଯଦି ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍‌ – D ଅଭାବରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରତିଦିନ ଲାଇଫ୍‌ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ରେ କିଛି ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସକାଳୁ ଉଠ ଆପଣ କିଛି ସମୟ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବସନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଭିଟାମିନ୍‌ – D ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଯେପରି- ଅଣ୍ଡା, କ୍ଷୀର, ବାଦାମ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଫଳ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍‌ – D ଅଭାବ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅନେକ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଯେପରି ମୁଡ୍‌ ସୁଇଙ୍ଗ୍‌ ଏବଂ ଡିପ୍ରେସନ୍‌ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    moderate rain
    31.5 ° C
    31.5 °
    31.5 °
    54 %
    2.8kmh
    99 %
    Thu
    32 °
    Fri
    36 °
    Sat
    34 °
    Sun
    35 °
    Mon
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ