Thursday, July 18, 2024
29 C
Odisha

    କାହା ପାଖରେ ରହିବ ବିଶ୍ୱକପ ଟ୍ରଫି, ଏହାର ଓଜନ କେତେ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କୋଲକାତା: ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟି-୨୦ବିଶ୍ବକପ ଟାଇଟଲ ହାସଲ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଟ୍ରଫି ଦିଆଯାଇଛି। ରୁପାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଟ୍ରଫି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ। ଏହି ସମୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଏହି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଟ୍ରଫି ଅଧିନାୟକ, କୋଚ୍ କିମ୍ବା ବୋର୍ଡ କାହା ପାଖରେ ରହିବ? ଦଳର ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିମାନେ ବିଶ୍ୱକପ ବିଜୟ ପାଇଁ କେଉଁ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଏବଂ ଏହି ଆଇସିସିର ଟ୍ରଫି କିଏ ଡିଜାଇନ୍ କରେ?ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଟ୍ରଫି ବିଶ୍ୱକପଠାରୁ ଭିନ୍ନ କି?ଏମିତି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ। ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଟ୍ରଫି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଟ୍ରଫି ରୁପାରେ ନିର୍ମିତ। ୨୦୦୭ ରେ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣରେ, ଏହି ଟ୍ରଫି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମିନଲେ ବ୍ରାଇସ୍ ଡିଜାଇନ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜୀ ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଅମିତ ପାବୁୱାଲଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଲଣ୍ଡନର ଲିଙ୍କ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୨୧ ମସିହାରେ, ଥୋମାସ୍ ଏହି ଟ୍ରଫିର ଅଫିସିଆଲ୍ ନିର୍ମାତା ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଟ୍ରଫି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରୁପା ଏବଂ ରୋଡିୟମରେ ନିର୍ମିତ। ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ୧୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ।ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ୫୭.୧୫ ସେମି । ଏହାର ମୋଟେଇ ୧୬.୫ ସେମି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୫ରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ଭଳି ଟି-୨୦ବିଶ୍ୱକପର ପ୍ରକୃତ ଟ୍ରଫି ବିଜେତା ଦଳକୁ ଦିଆଯାଏନାହିଁ। ଆଇସିସି ଏହି ଟ୍ରଫିକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଥାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିକୃତି ଟ୍ରଫି (ସମାନ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଟ୍ରଫି) ବିଜେତା ଦଳକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଆଇସିସି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ମୂଳ ଟ୍ରଫିକୁ ନିଜ କ୍ୟାବିନେଟରେ ରଖିଥାଏ।ବିଜେତା ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରତିକୃତି ଟ୍ରଫି କ କୌଣସି ଖେଳାଳି, ଅଧିନାୟକ କିମ୍ବା ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇ ନ ଥାଏ। କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଏହାକୁ ନିଜ କ୍ୟାବିନେଟରେ ରଖିଥାଏ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ୩ ଟି ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଛି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୭ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ୧୯୮୩ ଏବଂ ୨୦୧୧ ଏକଦିବସୀୟ ବିଶ୍ୱକପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ବିସିସିଆଇ ଏହି ତିନୋଟି ବିଶ୍ୱକପକୁ ନିଜ କ୍ୟାବିନେଟରେ ରଖିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିଥାଏ।ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ପଦକ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ସହିତ, ବିଜେତା ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ଭାବରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଦଳ ପୁରସ୍କାର ସ୍ୱରୂପ ୨୦.୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଜୟ ଶାହା ମଧ୍ୟ ବିଜେତା ଦଳକୁ ୧୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ତ ରାଶି ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ । ଏଥି ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖେଳାଳିମାନେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାର ପାଇଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    29 ° C
    29 °
    29 °
    81 %
    2.2kmh
    80 %
    Thu
    29 °
    Fri
    30 °
    Sat
    30 °
    Sun
    29 °
    Mon
    26 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ