Monday, May 20, 2024
25.1 C
Odisha

    ଏହି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ହୁଏ ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜ; ଜଣାନ୍ତୁ କେମିତି ହୁଏ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜ୍ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ। ଯେଉଁଥିରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଶିରା ଫାଟିଯାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ। ନଚେତ୍ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଭିତରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ। ମସ୍ତିଷ୍କ ଭିତରେ ଶିରା ଫାଟିଯିବା କାରଣରୁ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ। ଯେକୌଣସି ବୟସରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜ୍ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି କି ନାହିଁ ଆପଣ କିପରି ଜାଣିବେ?

    ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…
    ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଏକ ଭୟଙ୍କର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଯାହା ପ୍ରାୟତଃ ହଠାତ୍ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାଏ । ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜ୍ ହେତୁ ବାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ବାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ମୁହଁ, ହାତ କିମ୍ବା ଗୋଡରେ ଅସ୍ଥିରତା କିମ୍ବା ଦୁର୍ବଳତା ମସ୍ତିଷ୍କର ଏକ ଅଂଶର କ୍ଷତି ହେବାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ। ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ସମସ୍ୟା ଆସିବା ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜର ଲକ୍ଷଣ। ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା କିମ୍ବା ସନ୍ତୁଳନ ହରାଇବା ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଶବ୍ଦ କହିବା କିମ୍ବା ବୁଝିବାରେ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ। ମୁହଁର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପକ୍ଷାଘାତ ମଧ୍ୟ ବ୍ରେନ୍ ହାମରେଜର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।

    ମୁଖ୍ୟ କାରଣ…
    ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଧୂମପାନ, ମଧୁମେହ, ହାଇ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ, ମୋଟାପଣ, ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ ଇତ୍ୟାଦି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    25.1 ° C
    25.1 °
    25.1 °
    85 %
    1.8kmh
    0 %
    Mon
    41 °
    Tue
    43 °
    Wed
    42 °
    Thu
    40 °
    Fri
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ