Wednesday, June 19, 2024
28.2 C
Odisha

    ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ବଦଳିବ ୭ ନିୟମ: ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ସହିତ ଇପିଏଫରେ ହେବ ପରିବର୍ତ୍ତନ!

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି, ଏଥର ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ସହିତ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ। ନୂଆ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୪-୨୫ର ଆରମ୍ଭ ସହିତ, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସଞ୍ଚୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯିବ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅର୍ଥ, ବିନିଯୋଗ ଯୋଜନା, ଫାଷ୍ଟାଗ୍, ଇପିଏଫ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଆଇନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ହେବ ।
    ୧.ପାନ୍-ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ସମୟସୀମା

    ପାନକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ସମୟସୀମା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସର୍ବଶେଷ ଅପଡେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କ ପାନ୍କୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ନ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପାନ୍ ନମ୍ବର ବାତିଲ୍ ହେବ। ପାନ୍ କାର୍ଡ ବାତିଲ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ କାରବାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, ଏହି ସମୟ ସୀମା ପରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

    ୨.ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ସହିତ ଜଡିତ ନୂତନ ନିୟମ

    ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ପରି, ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ନୂଆ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୧ ରେ ସ୍ଥିର ହେବ। ତେବେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଚରଣ ବିଧି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି, ତେଣୁ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ।

    ୩.ଏନପିଏସ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

    ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏନପିଏସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାତୀୟ ପେନସନ ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏନପିଏସ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ଦୁଇ-ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏନପିଏସ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ମୋବାଇଲରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
    ୪. ଏସବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ

    ଏସବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ ରୁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନିୟମରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି। ଯଦି ଗ୍ରାହକ ଏପ୍ରିଲ ୧ ପରେ ରେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରଦାନ କଲେ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ରିୱାର୍ଡ ପଏଣ୍ଟ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ କିଛି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୫ ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ।

    ୫. ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା

    ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ ରୁ ଡିଫଲ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମରେ ପରିଣତ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ଦାଖଲ ପଦ୍ଧତି ଚୟନ କରି ନ ଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟିକସ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୩ ରୁ ଆୟକର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ଯୋଗ୍ୟ ବେତନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ଆୟକର ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

    ୬.ଇପିଏଫଓର ନୂତନ ନିୟମ
    ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଇପିଏଫଓରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ନିଜର ଚାକିରି ବଦଳାଇବେ ତେବେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଇପିଏଫଓ ଅଟୋ ମୋଡରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାକିରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଇପିଏଫଓ ରାଶି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

    ୭.ଫାଷ୍ଟାଗର ନୂତନ ନିୟମ

    ଯଦି ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ତାଙ୍କର କାରର ଫାଷ୍ଟାଗ୍ ର କେୱାଇସି ଅପଡେଟ୍ କରିନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଜରୁରୀ। କାରଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପରେ, ବିନା କେୱାଇସି ଫାଷ୍ଟାଗ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଷ୍କ୍ରିୟ କିମ୍ବା କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ । ଏହା ପରେ, ଫାଷ୍ଟାଗରେ ବାଲାନ୍ସ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଆରବିଆଇର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଫାଷ୍ଟାଗ୍ ପାଇଁ କେୱାଇସି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଏନଏଚଏଆଇ କହିଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    28.2 ° C
    28.2 °
    28.2 °
    72 %
    2.1kmh
    100 %
    Tue
    28 °
    Wed
    38 °
    Thu
    37 °
    Fri
    34 °
    Sat
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ