Thursday, May 23, 2024
26.3 C
Odisha

    ଏହି ଦିନରୁ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ହେବ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୨ ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବେ | ତେବେ ମନ୍ଦିର ଉଦଘାଟନ ପୂର୍ବରୁ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ ଜାମାତର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୋୖଲାନା ମୁଫତି ଶାହାବୁଦ୍ଦିନ ରଜଭି ଏକ ବଡ ଦାବି କରିଥିଲେ । ମୌଲାନା କହିଥିଲେ ଯେ ରାମ ଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଜମିରେ ଏକ ନୂତନ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଚିତ। ତେବେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ୱାକଫ ବୋର୍ଡ | ବାସ୍ତବରେ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ‘ଇଣ୍ଡୋ ଇସଲାମିକ୍ ସାଂସ୍କୃତିକ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ’ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଣଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଟ୍ରଷ୍ଟି ତଥା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସୁନ୍ନି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ୱାକଫ ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଜୁଫର ଫାରୁକି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଧନିପୁର ଜିଲ୍ଲା ଫୈଜାବାଦରେ ୫ ଏକର ଜମିରେ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। । ‘ ଫାରୁକି କହିଛନ୍ତି, ‘ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ମସଜିଦର ଅନ୍ତିମ ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହା ପରେ ଏହା ପ୍ରଶାସନିକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଦାଖଲ ହେବ | ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ଆମେ ମେ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ରହିବୁ। ଫାରୁକି କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ତଥା ମସଜିଦର ଡିଜାଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    few clouds
    26.3 ° C
    26.3 °
    26.3 °
    84 %
    3.2kmh
    18 %
    Wed
    26 °
    Thu
    39 °
    Fri
    40 °
    Sat
    39 °
    Sun
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ