Friday, April 19, 2024
28.6 C
Odisha

    ବଦଳିଯିବ ରାଜ୍ୟସଭାର ଚିତ୍ର, ବିଜେପି ହାସଲ କରିବ ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶାସକ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଜାତୀୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମେଣ୍ଟ (ଏନଡିଏ) ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ବିଜେପିରୁ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହା ସହିତ ମନୋନୀତ ବର୍ଗରେ ୬ ଟି ସ୍ଥାନ ପୂରଣ ହେବ । ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ ପରେ ସରକାର ସଂସଦରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ ପାସ କରିପାରିବେ । ରାଜ୍ୟସଭା ସଚିବାଳୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୪ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ବିଜେପି ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଦୁଇଟି ଅଧିକ ଆସନ ହାସଲ କରି ନିଜର ସଂଖ୍ୟା ୯୬ରେ ପହଞ୍ଚାଇଛି।
    ଅପରପକ୍ଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧୩ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଥିବା ଏନଡିଏର ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲମାସରେ ସମସ୍ତ ମନୋନୀତ ସଦସ୍ୟ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ୨୪୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୃହରେ ୧୨୩ ର ସଂଖ୍ୟା ଅଧା ଅତିକ୍ରମ କରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ୬ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଗୃହରେ ମୋଟ ୧୨ ଜଣ ମନୋନୀତ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।

    ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୧୫ ଟି ରାଜ୍ୟର ୫୬ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୩୦ଟି, କଂଗ୍ରେସ ୯ଟି, ଏସପି ୨ଟି, ଟିଏମସି ୪ଟି, ୱାଇଏସଆରସିପି ୩ଟି, ଆରଜେଡି ୨ଟି, ବିଜେଡି ୨ଟି ଏବଂ ଏନସିପି, ଶିବସେନା, ବିଆରଏସ ଓ ଜେଡିୟୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ଆସନ ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି | କଂଗ୍ରେସର ସଂଖ୍ୟା ୩୦କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ମିଳିତ ବିରୋଧୀ ଦଳର ୧୦୦ରୁ କମ୍ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    28 %
    2kmh
    1 %
    Thu
    29 °
    Fri
    43 °
    Sat
    44 °
    Sun
    44 °
    Mon
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ