Sunday, July 21, 2024
26 C
Odisha

    ହାରିଗଲେ ରାଜା, ଜିତିଗଲେ ମହାରାଜା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଆସିବାର ତିନି ଦିନ ବିତିଗଲାଣି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ଆଲୋଚନା ରାଉଣ୍ଡ ଚାଲିଛି | କିଏ ଜିତିଲା ଏବଂ କିଏ ହାରିଗଲା? ଏହି ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି ଯେ ଉଭୟ ରାଜା ଏବଂ ମହାରାଜା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ମହାରାଜା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜାଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏଥର ବିଜେପି ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ (ମହାରାଜା)ଙ୍କୁ ଗୁନା ଲୋକସଭା ସଂସଦୀୟ ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ (ରାଜା)ଙ୍କୁ ରାଜଗଡ଼ର ସଂସଦୀୟ ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ଏହି ଦୁଇଟି ଆସନ ଉପରେ ପୁରା ରାଜ୍ୟର ନଜର ଥିଲା। ରାଜଗଡ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଲଢେଇ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଥିଲା |

    ତଥାପି ଦିଗବିଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଗୁନା ସଂସଦୀୟ ଆସନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିବା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ସେ ବିଜେପି ଟିକେଟ୍‌ରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ୫ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ୯୨୯ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ରାଜଗଡର ସଂସଦୀୟ ଆସନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଗଲେ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ ଏଠାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୪୯୯ ଭୋଟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ ରାଜଗଡ ସଂସଦୀୟ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଛନ୍ତି, ତଥାପି ତାଙ୍କୁ ସାଂସଦ କୁହାଯିବ। ବାସ୍ତବରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବାକି ଅଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଗବିଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ କୁହାଯିବ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    26 ° C
    26 °
    26 °
    94 %
    1kmh
    78 %
    Sat
    26 °
    Sun
    27 °
    Mon
    26 °
    Tue
    26 °
    Wed
    29 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ