Tuesday, February 27, 2024
25.2 C
Odisha

    ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ପୂର୍ବରୁ ରେକର୍ଡ: ଗୀତାପ୍ରେସ ପାଖରୁ ସରିଗଲା ରାମଚରିତମାନସର ଷ୍ଟକ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମିରେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣପ୍ରତିଷ୍ଠା ସମାରୋହକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରେ ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ ରହିଛି। ଜାନୁଆରୀ ୨୨ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସମାରୋହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି | ସମସ୍ତେ ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତର ସାକ୍ଷୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଶ୍ରୀ ରାମଚରିତମାନସ, ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ଏବଂ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ଗୀତାର ଚାହିଦା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଗୀତା ପ୍ରେସ୍ ଏହାକୁ କିଭଳି ଯୋଗାଇବ ସେନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛି | ବାସ୍ତବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରୀ ରାମଚରିତମାନସର ଷ୍ଟକ୍ ଶେଷ ହୋଇଛି | ଗୋରଖପୁରର ଗୀତା ପ୍ରେସର ମ୍ୟାନେଜର ଡକ୍ଟର ଲାଲମାନି ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ ରାମଚରିତମାନସର ୩.୨୭ ଲକ୍ଷ କପି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା ଏବଂ ଆକାରରେ ଛପା ଯାଇଥିଲା, ସେସବୁ ବିକ୍ରି ହୋଇସାରିଛି। ୧୩.୫୦ ଲକ୍ଷ କପି ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା | କେବଳ ୩୦ ହଜାର ହିଁ ଷ୍ଟକରେ ଅଛି | ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ କପି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଗୀତା ପ୍ରେସ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ପରଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଧାର୍ମିକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

    ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୀତା ପ୍ରେସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ଦିନଠାରୁ ଶ୍ରୀ ରାମଚରିତ ମାନସ ୧୯୩୮ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଆସୁଛି | ମ୍ୟାନେଜର ଡକ୍ଟର ଲାଲମାନି ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ମାସରେ ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରାୟ ୧.୭୫ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ରାମଚରିତମାନସ ପାଇଁ ଚାହିଦା ଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ଗୀତା ପ୍ରେସ ଏହାକୁ ଯୋଗାଇବାରେ ଅସମର୍ଥତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ୭୯ ହଜାର କପି ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଛି, ଯାହା ଗୀତା ପ୍ରେସ୍ ଏହାର ଶାଖାକୁ ପଠାଇବ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭଡା ଫାଉଣ୍ଡେସନ ମୁମ୍ବାଇ ଆରତୀ ସଂଗ୍ରହର ଚାରି ଲକ୍ଷ କପି ମାଗିଛି। ୩ ଲକ୍ଷ କପି ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଛି | ଲାଲମାନି ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ୫୦ ଲକ୍ଷ କପି ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ଗୀତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନ ଅଭାବ ହେତୁ ସେମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ | ସେ ଯଥାସମ୍ଭବ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    25.2 ° C
    25.2 °
    25.2 °
    60 %
    2.9kmh
    78 %
    Tue
    27 °
    Wed
    33 °
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °
    Sat
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ