Thursday, February 22, 2024
22.1 C
Odisha

    କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ପାଇଥାନ୍ତି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର । ଜାଣନ୍ତୁ ମିଳିଥାଏ କେଉଁ କେଉଁ ଆନୁସଂଗିକ ସୁବିଧା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ନୋଟ୍ ରହିଛି ତେବେ ସେଥିରେ ଥିବା ଦସ୍ତଖତ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନରଙ୍କର । ଏହାସହ ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ନରଙ୍କର ଅନ୍ୟପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ମୂଦ୍ରାନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଓ ତାହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା । ହେଲେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ଦେଶର ଏଭଳି ଉଚ୍ଚ ପଦରେ ବସିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଦରମା କେତେ ଓ ତାଙ୍କୁ କେଉଁ କେଉଁ ଆନୁସାଂଗିକ ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ ?ଆରବିଆଇର ଗଭର୍ନରଙ୍କୁ ମାସିକ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା ମିଳିଥାଏ । ଯାହା କି, ଦେଶର ଅନେକ ଉଚ୍ଚ ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଭର୍ନରଙ୍କୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ । ତାହା ମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଘର, ସରକାରୀ ଗାଡି, ଡ୍ରାଇଭର ଭଳି ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ବିନା କୌଣସି ଝିନଝଟରେ ସେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ।ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ହେବାକୁ ହେଲେ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବୟସ ସୀମା ୪୦ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଦରକାର । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨୦ ବର୍ଷ କାମ କରିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳସହ ସିଧା ସଳଖ ସଂପୃକ୍ତି ନଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

    ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ନରଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ୟାବିନେଟର ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି କରିଥାଏ । ଏହି କମିଟିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି କମିଟି ଆରବିଆଇ ଗଭର୍ନରେ ପଦରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗ୍ୟତ ଓ ଅନୁଭବ ଆଧାରରେ କରିଥାଏ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    22.1 ° C
    22.1 °
    22.1 °
    34 %
    1.5kmh
    37 %
    Thu
    22 °
    Fri
    33 °
    Sat
    33 °
    Sun
    32 °
    Mon
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ