Wednesday, February 21, 2024
20.9 C
Odisha

    ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ ହିନ୍ଦୁ ନେତାଙ୍କ ଦବଦବା : ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ୨୦୧୮ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟିର ମହେଶ କୁମାର ମଲାନି ଦକ୍ଷିଣ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶର ଥାରପରକର ଆସନ (NA-222) ରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଥାରପରକରରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଥିବା ସେହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାଲାନି ଅନ୍ୟତମ । ସେ ଦଳର ଜଣେ ପୁରୁଣା ନେତା ।ପାକିସ୍ତାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଣନା ଚାଲିଛି । ଭୋଟ ଗଣତିରେ ବାରମ୍ବାର ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ଏଥିଯୋଗୁ ଗଣତି ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଅନେକ ବଡ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୌଣସି ବି ଦଳ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆସିଫ ଅଲି ଜରଦାରୀଙ୍କ ଦଳ ପିପିପି-ପି ଏକ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳରେ ପିପିପି-ପି ବହୁ ପଛରେ ରହିଛି ।ତେବେ ସେପଟେ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟିର ମହେଶ କୁମାର ମଲାନି ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ସହଜରେ ଥାରପାରକର ଦ୍ୱିତୀୟ ଆସନରୁ ଜିତିଛନ୍ତି । ମହେଶ କୁମାର ପ୍ରଥମ ଅଣ-ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏକି ଏନଏରେ ସାଧାରଣ ଆସନ ଜିତିଛନ୍ତି । ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଅରବାବ ଗୁଲାମ ରହୀମଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୩ ହଜାର ୩୪୬ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି ।

    ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟ ମଲାନି ବିଜୟଲାଭ କରିଥିଲେ

    ମହେଶ କୁମାର ମଲାନି ଥାରପରକର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଭଲ ସ୍ଥାନ ଅଛି । ୨୦୧୮ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟିର ମହେଶ କୁମାର ମଲାନି ଦକ୍ଷିଣ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶର ଥାରପରକର ଆସନ (NA-222) ରୁ ଜାତୀୟ ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଥାରପରକରରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ଥିବା ସେହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାଲାନି ଅନ୍ୟତମ ।

    ପିପିପିର ପୁରୁଣା ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାଲାନି ଅନ୍ୟତମ

    ମହେଶ କୁମାର ମଲାନି ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟିର ଜଣେ ପୁରୁଣା ନେତା । ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେନଜିର ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ସମୟରୁ ସେ ଦଳ ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । ମାଲାନି ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଥାରପାରକର ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧର ବୃହତ୍ତମ ଜିଲ୍ଲା । ଯାହା ସବୁଠାରୁ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ । ଏଠାରେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଜନସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଲାନି ଏଠାରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି ।

    ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତ ନଜର

    ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନୀ ଫଳାଫଳ ଚିତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବାକୁ କଠିନ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସଲିମ ଲିଗ୍-ନୱାଜ (PML-N) ଦଳ ଜିତିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା । ସମସ୍ତେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ନୱାଜ ସରିଫ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବେ, କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ଏହାର ବିପରୀତ ହେଲା । ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରିଛି । ମୋଟ ୨୬୬ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୯୯ ଟି ସିଟ୍ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ PML-N ମୁଖ୍ୟ ନୱାଜ ସରିଫ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଦାବି ରଖିଥିବାବେଳେ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ପିଟିଆଇ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    20.9 ° C
    20.9 °
    20.9 °
    41 %
    2kmh
    36 %
    Wed
    34 °
    Thu
    35 °
    Fri
    34 °
    Sat
    35 °
    Sun
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ