Sunday, April 21, 2024
33.1 C
Odisha

    କ୍ରୋମରେ ବ୍ରାଉଜିଂ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ, ସରକାର କାହିଁକି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ରିସ୍କ ଆଲର୍ଟ ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୟୁଜରମାନେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଏକ ବ୍ରାଉଜର୍ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ଏଥିପାଇଁ ଗୁଗଲର କ୍ରୋମ ବ୍ରାଉଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ନିକଟ ଅତୀତରେ, ଗୁଗଲ୍ କ୍ରୋମ୍ ୟୁଜରଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।ବାସ୍ତବରେ, ସରକାରଙ୍କ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏମ୍ରଜେନ୍ସି ରେସପନ୍ସ ଟିମ ଏଥିରେ ଥିବା ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ଚିହ୍ନଟ କରିଛି, ଯାହାକି ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ଏଜେନ୍ସି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରି ହ୍ୟାକରମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସହଜରେ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ। ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଏଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେ କୌଣସି ସିଷ୍ଟମକୁ ସହଜରେ ହ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବେ। ଗୁଗଲ୍ କ୍ରୋମ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତ ବିପଦ କ’ଣ, ଏ ବିଷୟରେ ସରକାର କାହିଁକି ଅନେକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ୟୁଜର କ’ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରିବେ ସେନେଇ କେତେକ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

    ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏମ୍ରଜେନ୍ସି ରେସପନ୍ସ ଟିମ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଗୁଗଲ କ୍ରୋମରେ କିଛି ତ୍ରୁଟି ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଯାହା ସାଇବର ଅପରାଧୀ ଏବଂ ହ୍ୟାକରଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ। ଏଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ, ହ୍ୟାକରମାନେ ୟୁଜରଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ସହଜରେ ହ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବେ । କ୍ରୋମର v122.0.6261.57 କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ସଂସ୍କରଣଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ବିପଦରେ ରହିଛି। କାରଣ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ।

    ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରାଯିବା ପରେ ଗୁଗଲ ଏହି ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକର ସମାଧାନ ପାଇଁ କ୍ରୋମର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଛି। ନୂତନ ଅପଡେଟ ପରେ, କ୍ରୋମରେ ବ୍ରାଉଜିଂ କରିବା ସମୟରେ ବିପଦକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ | ଗୁଗଲ୍ କ୍ରୋମ୍ ଏହାର ୟୁଜରମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ବ୍ରାଉଜର୍ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହାର ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ଅପଡେଟ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    33.1 ° C
    33.1 °
    33.1 °
    32 %
    0.8kmh
    100 %
    Sun
    34 °
    Mon
    40 °
    Tue
    41 °
    Wed
    40 °
    Thu
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ