Friday, July 19, 2024
28.3 C
Odisha

    ଆୟୁଷ୍ମାନ କାର୍ଡ ଥିଲେ ବି ମିଳୁନି କି ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା, ଏଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ…

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମ୍ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ତୃତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଭଲ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପାଇଁ ଭାରତରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଲୋ‌କଙ୍କୁ ହଜାରେ ରୁ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ।, କିନ୍ତୁ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସରକାର ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି।
    ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ସରକାର ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏକ କାର୍ଡ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଜରୁରୀ। ତେବେ ଆୟୁଷ୍ମାନ କାର୍ଡ ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବାକୁ ମନା କରିଦେଉଛି। ‌ତେବେ ବ୍ୟସ୍ତ ନ ହୋଇ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ନ ପାଇଲେ କେଉଁଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍?

    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭାରତ ସରକାର ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ଅଭାବୀ ଆୟୁଷମାନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ନଗଦବିହୀନ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗରିବ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଯୋଗ୍ୟ ପରିବାରକୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୫୫ କୋଟି ହିତାଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆୟୁଷ୍ମାନ କାର୍ଡର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି। କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କଭର ପାଇଥାନ୍ତି।
    ଅନେକ ସମୟରେ ଏପରି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଆୟୁଷ୍ମାନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ଦ୍ୱାରା ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ମନା କରାଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ଆୟୁଷ୍ମାନ କାର୍ଡଧାରୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ରୋଗ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ମନା କରିଦେଉଛି। ତେବେ ଆପଣ ଚୁପ୍ ରହିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଚିକିତ୍ସା ମନା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ।
    ଗ୍ରାହକ ଅନଲାଇନ୍ ସୁବିଧାକୁ କଲ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର କରି ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଯଦି ଡାକ୍ତରଖାନା ଚିକିତ୍ସା ମନା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ୧୪୫୫୫କୁ ଫୋନ୍ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ। ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ ( ଏନଏଚଏ )ରେ ଗ୍ରାହକ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଡାକ୍ତରଖାନାର ଠିକଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ସହଜରେ ୱେବସାଇଟରେ ଗ୍ରାହକ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    28.3 ° C
    28.3 °
    28.3 °
    84 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    28 °
    Sat
    28 °
    Sun
    25 °
    Mon
    25 °
    Tue
    24 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ