Friday, July 26, 2024
24.2 C
Odisha

    ଲଣ୍ଡନରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଶିବାଜୀଙ୍କ’ବାଘ ନଖ ଅସଲି ନୁହେଁ: ଐତିହାସିକ ଦାବି କଲେ, ସିନ୍ଦେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଖଣ୍ଡନ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ ଲଣ୍ଡନର ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟରୁ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ବାଘ ନଖକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଐତିହାସିକ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ସାୱନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଶିବାଜୀଙ୍କ ଏହି ବାଘ ନଖ ଯାହା ଲଣ୍ଡନରୁ ଅଣାଯାଉଛି ତାହା ଅସଲି ନୁହେଁ। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।
    ଐତିହାସିକ ଇନ୍ଦରଜିତ୍ ସାୱନ୍ତ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ମହାନ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଅସ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ସତାରା ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଛି। କୋହ୍ଲାପୁରରେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ସାୱନ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚୁକ୍ତିରେ ବାଘ ନଖକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଅଣାଯାଉଛି। ମୋର ଚିଠିର ଉତ୍ତରରେ ଲଣ୍ଡନର ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଏବଂ ଆଲବର୍ଟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ କହିଛି ବାଘ ନଖ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ତାହା ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କର ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ।
    ଐତିହାସିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଲଣ୍ଡନ ଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଧୀର ମୁଙ୍ଗନ୍ତୀୱାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦଳ ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରକୃତ ବାଘ ନଖ କେବଳ ସତାରାରେ ଅଛି। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗବେଷକ ପାଣ୍ଡୁରାଙ୍ଗ ବାଲକୱାଡେ ଏକ ମରାଠୀ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରତାପ ସିଂ ଛତ୍ରପତି ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଂଗ୍ରହରୁ ୧୮୧୮ ରୁ ୧୮୨୩ ମଧ୍ୟରେ ଇଂରାଜୀ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଡଫ୍‌ଙ୍କୁ ବାଘ ନଖ’ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡଫ୍‌ଙ୍କ ବଂଶଧରମାନେ ଏହାକୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ସାୱନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଡଫ୍ ଭାରତ ଛାଡିବା ପରେ ପ୍ରତାପ ସିଂ ଛତ୍ରପତି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ‘ବାଘ ନଖ ଦେଖାଇଥିଲେ।

    ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମ ସରକାର ବାଘ ନଖକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଐତିହାସିକମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମତ ଅଛି, ତେବେ ଆମ ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଆଶିଷ ଶେଲାର କହିଛନ୍ତି ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ। ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ସମସ୍ତ କଳାକୃତି ସଂରକ୍ଷିତ, ପ୍ରଚାର ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

    ଶିବାଜୀଙ୍କ ‘ବାଘ ନଖର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ, ହେଉଛି ଯେ ୧୬୫୯ ମସିହାରେ ବିଜାପୁର ସୁଲତାନ କମାଣ୍ଡର ଆଫଜାଲ ଖାନଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ମରାଠା ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ଦ୍ୱାରା’ ବାଘ ନଖ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ବାଘ ନଖ ହେଉଛି ରାଜାଙ୍କର ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ବୀରତ୍ୱର ଏକ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ତଥା ସମ୍ମାନିତ ପ୍ରତୀକ, କାରଣ ଏହା ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ବଡ଼ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀଙ୍କୁ ବଶୀଭୂତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.2 ° C
    24.2 °
    24.2 °
    92 %
    3.4kmh
    99 %
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °
    Sat
    25 °
    Sun
    27 °
    Mon
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ