Saturday, June 15, 2024
42.1 C
Odisha

    ବିଗିଡା ରାଜକୁମାର ବସିବେ ସିଂହାସନରେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ରବିବାର ଦିନ ଡେନମାର୍କର ରାଣୀ ମାର୍ଗାରେଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଡେନମାର୍କର ସିଂହାସନ ଛାଡିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପୁଅ କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ସିଂହାସନରେ ବସିବେ।ଡେନମାର୍କର ରାଣୀ ମାର୍ଗାରେଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ରେ ସିଂହାସନ ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ରବିବାର ଦିନ ନୂଆ ବର୍ଷ ଅବସରରେ ସେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଭବିଷ୍ୟତର ରାଜା କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ଦେଶର ଶାସନ ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ସେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଏକ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ସମୟ ଆସିଲେ ମୁଁ ଦେଶକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବି।’ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି AFP ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରିନ୍ସ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ଆଡକୁ ସୂଚାଇ କହିଥିଲେ, ‘ତୁମେ ମୋ ପିତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ପରି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ତୁମକୁ ଅନୁସରଣ କରିବି।’ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ କେହି ଜାଣି ନଥିଲେ ଯେ ଏହି ସମୟ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ବୋଲି । ଡେନମାର୍କ ରାଜ ପରିବାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୀଟେ ରେଡର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ସେ ପ୍ରକୃତରେ ବିଦ୍ରୋହ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ କରୁନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏକ ଶିଶୁ ଏବଂ ଯୁବକ ଭାବରେ ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ସେ ରାଜା ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା କଥା ସେ ଜାଣିନଥିଲେ । ସେ ଏବେ କିଶୋର ଅଛନ୍ତି ବେଶି ବୟସ ହୋଇନାହିଁ । ସେ ଏବେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ ପରିପୂର୍ଣ ଅଛନ୍ତି ।

    ଏକାକୀ ଏବଂ ଚିନ୍ତାରେ

    ଏକାକୀ ତଥା ଚିନ୍ତାରେ କିଶୋର ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପରେ ରାଜକୀୟ ଦାୟିତ୍ଵ ପୂରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ନ ଦେଇ ଅବହେଳା କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାର ଚାଳନା ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧୯୯୦ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବିଗିଡି ଯାଇଥିବା ରାଜକୁମାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୧୯୯୫ ରେ ସେ ଅରହସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା, ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଡାନିଶ୍ ରାଜକୀୟ ହୋଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ।

    ରୟାଲ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟ ରେଡର୍ ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ‘ସେ ଜଣେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍, ସେ କନସର୍ଟ ଏବଂ ଫୁଟବଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିଛି ।’ ଫ୍ରେଡେରିକ୍ ଥରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ଯେ ସିଂହାସନରେ ବସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପୂର୍ବପରି ସମାନ କନସର୍ଟ ଏବଂ ଫୁଟବଲ୍ ମ୍ୟାଚରେ ଯୋଗଦେବେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ମୁଁ କୌଣସି ଦୁର୍ଗରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ। ମୁଁ ନିଜେ ଜଣେ ମଣିଷ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ‘୨୦୦୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ସେ ସିଡନୀ ବାରରେ ତାଙ୍କର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଓକିଲ ପତ୍ନୀ ମେରି ଡୋନାଲ୍ଡସନ୍ଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    42.1 ° C
    42.1 °
    42.1 °
    23 %
    3.4kmh
    25 %
    Sat
    41 °
    Sun
    40 °
    Mon
    39 °
    Tue
    35 °
    Wed
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ