Friday, May 24, 2024
24.7 C
Odisha

    ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍ ନିୟମ: ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ଦିବସ ନାହିଁ, ମିଳିବ ୨୫୦ ମିନିଟ୍ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କୋଲକାତା: ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଜୁନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆମେରିକା ଏବଂ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଏଥର ବିଶ୍ୱକପରେ ଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୫ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ଦିବସ ରଖାଯାଇ ନାହିଁ ।କ୍ରିକବଜ୍ ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ (ସିଡବ୍ଲୁଆଇ) ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ ୨୫୦ମିନିଟ୍ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ମ୍ୟାଚ୍ ସେହି ଦିନ ଶେଷ ହୋଇପାରିବ। ଅର୍ଥାତ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୪ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଦଳଗୁଡିକ କ୍ରମାଗତ ଖେଳିବା, ଭ୍ରମଣ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ, କୌଣସି ଦଳ ଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନ ରହିବେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମିଫାଇନାଲ ଏବଂ ଫାଇନାଲ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ କମ୍ ସମୟ ରହିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ଯାହା ପରେ ଆଇସିସି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

    ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ଜୁନ୍ ୨୬ରେ ତ୍ରିନିଦାଦରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ରାତି ସାଢ଼େ ୮ଟାରୁ ଖେଳାଯିବ। ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ତାପରଦିନ ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଆୟୋଜକମାନେ ଏକ ରିଜର୍ଭ ଦିବସ ରଖିଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ହୁଏ, ତେବେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍ ୨୭ରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଶେଷ ହେବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ ଗୁଆନାଠାରେ ଖେଳାଯିବ। ଏଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଟିକିଏ ଅଲଗା । ଏହା ଜୁନ୍ ୨୭ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ପୂର୍ବାହନ ସାଢ଼େ ୧୦ରୁ ଖେଳାଯିବ । ଭାରତୀୟ ସମୟ ରାତି ସାଢ଼େ ୮ଟା ରୁ ଏହା ଖେଳାଯିବ। ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ସେହି ଦିନ ଯେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ, ୨୮ ଜୁନ୍ ଯାତ୍ରା ଦିବସ ହେବ। ଜୁନ ୨୯ରେ ଫାଇନାଲ ଖେଳାଯିବ। ଗୁ୍ଆନ୍ଦାଠାରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲ ଖେଳିପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଜୁନ୍ ମାସରେ କାରିବିଆନ୍ ଦେଶରେ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିବ ବୋଲି ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    24.7 ° C
    24.7 °
    24.7 °
    92 %
    1.4kmh
    0 %
    Fri
    39 °
    Sat
    37 °
    Sun
    26 °
    Mon
    27 °
    Tue
    33 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ