Friday, July 26, 2024
24.2 C
Odisha

    ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଚାକିରି ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦରମା ପାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ :ରିସର୍ଚ୍ଚ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଆଜିକାଲି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମୟ ଅଫିସରେ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି। ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଯାଏ କାମ ସାରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ନେଇ କାମ କରନ୍ତି। ଫଳରେ ଚାକିରିଟି ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବେତନ ପାଇବା ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପରେ ରୁହନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଚାକିରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦରମା ପାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ।

    ‘ସର୍କୁଲେସନ୍: ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତା’ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମାନସିକ ଚାପ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇପାରେ। କାନାଡାର କ୍ୟୁବେକେ ସ୍ଥିତ ସିଏଚୟୁ ଡେ କ୍ୟୁବେକ୍-ୟୁନିଭରସିଟି ଲାବଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରର ମାଥିଲ୍ଡେ ଲାଭିଗ୍ନେ-ରୋବିଚାଉଡ୍ କହିଛନ୍ତି, “କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ ଏବଂ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ବୁଝିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ।”

    ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ପୁରୁଷମାନେ ଚାକିରି ଚାପ କିମ୍ବା ସ୍ୱଳ୍ପ ବେତନ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବଢିଛି। ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଉପରେ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମାନସିକ ଚାପର ପ୍ରଭାବ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା। ଲାଭିଗେନ୍-ରୋବିଚାଡଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ଚାକିରି ଚାପ’ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିବେଶକୁ ବୁଝାଏ ଯେଉଁଠାରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉଚ୍ଚ ଚାହିଦା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ କମ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଭଳି ଜିନିଷର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    24.2 ° C
    24.2 °
    24.2 °
    92 %
    3.4kmh
    99 %
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °
    Sat
    25 °
    Sun
    27 °
    Mon
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ