Friday, May 24, 2024
24.7 C
Odisha

    ପିଲାଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ବଦଳରେ ହାତରେ ଧରାଇ ଦେଉଛନ୍ତି କି ମୋବାଇଲ ? ହୋଇପାରେ ଏହି ରୋଗ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ ୬ ମାସର ଛୋଟ ପିଲାକୁ ବି ବାପା ମାଆ ମାନେ ମୋବାଇଲ ଦେଖିବାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ମୋବାଇଲ୍ ଯାହା ଏକଦା ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଥିଲା , ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଉଛି | ଅଭିଭାବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଦିଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହା ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ , ମୋବାଇଲ୍ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ବିକୃତ କରାଉଛି | ୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲା ମାନଙ୍କଠାରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଅଟିଜିମ୍ ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ।

    ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ଡକ୍ଟର ସିକାଫା ଜାଫ୍ରିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିକାଲି ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୋବାଇଲ୍ ଯୋଗୁଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଅଜବ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟୁଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କହିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ଅନେକ ସମୟରେ ବିରକ୍ତ ହେଉଛି, ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନି ପାରୁନି, ସମାନ କାମକୁ ବାରମ୍ବାର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରୁଛି , ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ସତର୍କ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ । କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଅଟିଜିମ ରୋଗର ଶିକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏହି ରୋଗ ଏତେ ସାଂଘାତିକ ଯେ , ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଅକ୍ଷମ କରିପାରେ |

    ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପିତାମାତାଙ୍କ ହାତରେ ଅଧିକ। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭିତରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖେଳିବାକୁ କହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ନିଜେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଖେଳନ୍ତୁ । ସଂଗୀତ ଏବଂ କଳା ପରି ସୃଜନଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜଡିତ କରନ୍ତୁ । ନିଜେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଚିତ୍ର ଆଙ୍କନ୍ତୁ , ସେମାନଙ୍କର ଶୋଇବା ଶୈଳୀକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ପିଲାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ମୋବାଇଲଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବ । ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    24.7 ° C
    24.7 °
    24.7 °
    92 %
    1.4kmh
    0 %
    Fri
    39 °
    Sat
    37 °
    Sun
    26 °
    Mon
    27 °
    Tue
    33 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ