Sunday, April 21, 2024
30.3 C
Odisha

    ମିଠା ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ ଡାଇବେଟିସ୍

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଡାଇବେଟିସ୍ ବା ମଧୁମେହ ହୁଏ କି? ଏହା ସତ କି? ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯାହା ଆମ ମନରେ ରହିଥାଏ । ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧାରଣା ରହିଛି କି, ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ । ଇଣ୍ଡିଆ ଟିଭିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ମଧୁମେହ ଚିନି ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ । ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।
    ମଧୁମେହ ସେତେବେଳେ ହୁଏ, ଯେତେବେଳେ ଅଗ୍ନାଶୟରୁ ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ । ଯେତେବେଳେ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧକ ହୋଇଯାଏ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିନି ନ ଖାଇବାକୁ କିମ୍ବା କମ୍ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଇନସୁଲିନ୍ ଉପରେ ଭାର ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଗ୍ଲୁକୋଜ ଥାଏ, ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ଡାଇବେଟିସରେ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଡାଏଟ୍ ସହିତ ଆପଣ ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ । ଖାଦ୍ୟର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ଉପରେ ପଡିଥାଏ ।

    ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଡାଇବେଟିସ୍ ଡାଏଟ୍ ଭଲ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଖାଦ୍ୟରେ ଏପରି ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ବାଛିବା ଉଚିତ ଯାହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ । ମଧୁମେହରେ ଆପଣ ଚିନ୍ତାକରି ଶସ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    few clouds
    30.3 ° C
    30.3 °
    30.3 °
    39 %
    2.1kmh
    24 %
    Sat
    30 °
    Sun
    41 °
    Mon
    42 °
    Tue
    40 °
    Wed
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ