Friday, April 19, 2024
28.6 C
Odisha

    ବ୍ରିଟେନର ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲଥ ସର୍ଭିସ କାହିଁକି ମାଗୁଛି ଭାରତରୁ ୨୦୦୦ ଡାକ୍ତର ?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ବ୍ରିଟେନର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସଙ୍କଟରେ ପଡିଛି । ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନଙ୍କର ଘୋର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରିଟେନର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଭାରତ ୨୦୦୦ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନ ପଠାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି । ଏହି ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ବ୍ରିଟେନର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ୬ ରୁ ୧୨ ମାସ ପରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ତାଲିମ ପରେ ନିୟୋଜିତ ହେବ । ଯାହା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ବ୍ରିଟେନକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।ବ୍ରିଟେନର ନାମ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଆମ ମନରେ ସ୍ବତଃପ୍ରବୃତ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଦେଶର ଚିତ୍ର ସାମନାକୁ ଆସେ । ବ୍ରିଟେନର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହି ଧାରଣା କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଥିଲା । ଆଜି ଏହି ସେବାର ଅବସ୍ଥା ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ଦୃଶ୍ୟରୁ କଳ୍ପନା କରିପାରିବେ । ଧରାଯାଉ ତୁମେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛ, ଜ୍ୱର ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏପରି ଯେ କମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ତା’ପରେ ତୁମେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯିବ ଏବଂ ତୁମର ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବା ପରେ ଡାକ୍ତର ତୁମକୁ ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ କହିବେ । ତୁମେ ଜରୁରୀକାଳୀନ କୋଠରୀରେ ଭର୍ତ୍ତି ଆଡମିଶନ ହେବ । ତାପରେ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅନେକ ରାତି ବିତାଇବାକୁ ପଡିପାରେ । ଭଲ ହେବାକୁ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟ ଲାଗିପାରେ ।ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନପଡୁ ଏବଂ ଯଦି ପଡେ ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ଠିକ୍ ସମୟରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆମେ ବ୍ରିଟେନର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିକିତ୍ସାର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ଭୟାନକ କାହାଣୀ ପ୍ରତିଦିନ ହେଡଲାଇନରେ ଆସୁଛି । ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନା ଶଯ୍ୟା କିମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଡାକ୍ତର ନାହାଁନ୍ତି । ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଡରରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବିଳମ୍ବରେ ଆସିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହେଇଗଲାଣି । ଯଦି କୌଣସି ଆଘାତ ଲାଗିଥାଏ, ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦିଓ ହୃଦଘାତ ହୁଏ, ତେବେ ୮ ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଘରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି ।

    ଭାରତ ବଢେଇଲା ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ।

    ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରିଟେନ ଭାରତରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଛି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ବ୍ରିଟେନର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଭାରତ NHS କୁ ୨୦୦୦ ଡାକ୍ତର ପଠାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । କିଛି ଲୋକ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ NHS ରେ ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଭାବରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେକ ଏହି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରେ ଏହା ଏକ ସଫ୍ଟ ବ୍ରେନ ଡ୍ରେନ୍ ପରି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେଉଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସହାୟତା ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ସେଠାରେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ରହିଯାଇପାରନ୍ତି । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଜାଣିବା ଏହି ପଦକ୍ଷେପର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା କ’ଣ ହେବ ।

    ୧୯୪୮ ମସିହାରେ NHS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିନଠାରୁ ଏହା ବ୍ରିଟେନ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ହୋଇଆସୁଥିଲା । ଯାହାକୁ ଏକଦା ‘ବିଶ୍ୱର ଇର୍ଷା’ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରତି ଈର୍ଷାଭାବ ପୋଷଣ କରୁଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ NHS କୁ ଏକ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ । ଯଦିଓ ଆଜି ସେହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି, ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ କିଏ ଦାୟୀ ?

    ଭାରତ ଏଥିରୁ ଲାଭ ପାଇବ କି କ୍ଷତି ସାହିବ ?

    ଭାରତର ୨୦୦୦ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରିଟେନର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ କାମ କରିବାକୁ ଯିବେ ସେମାନେ ୬ ରୁ ୧୨ ମାସ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ତାଲିମ ପରେ ବ୍ରିଟେନର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଚାକିରି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗୁଇଷ୍ଟିକ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ବୋର୍ଡ ଯଥା PLAB ର ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସିଧାସଳଖ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତ ଡାକ୍ତରମାନେ ସ୍ଥାୟୀ ଚାକିରି ପାଇବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ଅଭିଜ୍ଞତା କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ଦେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ, କେତେକ ଭାରତରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ରେନ ଡ୍ରେନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବ କି ?

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    28 %
    2kmh
    1 %
    Thu
    29 °
    Fri
    43 °
    Sat
    44 °
    Sun
    44 °
    Mon
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ