ବିଏମ୍‌ସିର ଗଣେଷ ପୂଜା ଗାଇଡଲାଇନ୍‌ : ତିନି ପଟରୁ ଆବଦ୍ଧ ହେବ ମଣ୍ଡପ, ମୂର୍ତ୍ତିର ଆକାର ୪ ଫୁଟରୁ କମ୍ ରହିବ

ବିଏମ୍‌ସିର ଗଣେଷ ପୂଜା ଗାଇଡଲାଇନ୍‌ : ତିନି ପଟରୁ ଆବଦ୍ଧ ହେବ ମଣ୍ଡପ, ମୂର୍ତ୍ତିର ଆକାର ୪ ଫୁଟରୁ କମ୍ ରହିବ
ବିଏମ୍‌ସିର ଗଣେଷ ପୂଜା ଗାଇଡଲାଇନ୍‌ : ତିନି ପଟରୁ ଆବଦ୍ଧ ହେବ ମଣ୍ଡପ, ମୂର୍ତ୍ତିର ଆକାର ୪ ଫୁଟରୁ କମ୍ ରହିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୨।୦୯: ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଆସିଲା ବିଏମସିର ଗାଇଡଲାଇନ୍ । COVID-19 ପ୍ରୋଟୋକଲ ମାନି ମଣ୍ଡପ ଓ ପେଣ୍ଡାଲରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ମଣ୍ଡପରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ପୂଜା କମିଟି ଓ ଆୟୋଜକ ମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ସମସ୍ତ କଟକଣା ମାନିବେ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ରହିଛି….
୧. ଗଣେଶ ପୂଜା ଅବସରରେ ମଣ୍ଡପ ରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ପୂଜା କମିଟି / ଆୟୋଜକ ମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ସମସ୍ତ COVID-19 ପ୍ରୋଟୋକଲ ଗ୍ରହଣ କରି ମଣ୍ଡପ ପେଣ୍ଡାଲରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ ।

୨. ପୂଜା କେବଳ ରୀତିନୀତି ପାଳନ ପାଇଁ କରାଯିବ ।

୩. ପୁରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଣ୍ଡପ / ପେଣ୍ଡାଲଙ୍କୁ ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆବଦ୍ଧ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଚତୁର୍ଥ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରାଯିବା ଉଚିତ ।

୪. ମୂର୍ତ୍ତି ଆକାର ୪ ଫୁଟରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

୫. ପୂଜା ସମୟରେ 7 ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନୁମତି ରହିବେ ନାହିଁ , ଏବଂ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କଡା COVID-19 ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।  ଆୟୋଜକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ପୂଜାପାଠ ପାଳନ ପାଇଁ କେବଳ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

୬. ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା କୃତ୍ରିମ ପୋଖରୀରେ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

୭. ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ / କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଏହିସବୁ ନିୟମ ପାଳନ କରି କରାଯିବ । ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ COVID-19 ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

୮. ପୂଜା ବେଳେ ଭୋଜି / ପ୍ରସାଦ ସେବନକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ ।