Wednesday, June 19, 2024
26.9 C
Odisha

    ପ୍ରଜାପତିଙ୍କ ଆଖିରେ ଥାଏ ୬୦୦୦ ଲେନ୍ସ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପ୍ରଜାପତିକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରକାର ବିଶେଷ ଅକୃଷ୍ଟତା ଥାଏ । ଛୋଟ ରୁ ବଡ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଜାପତି ଟିଏ ଦେଖିଲା ମାତ୍ରେ ତାକୁ ଧରିବାକୁ ଗୋଡାଇଯାନ୍ତି । ଭରି ସୁନ୍ଦର ଦିଶୁଥିବା ଏହି ଛୋଟ ଜୀବ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ରୋଚକ କଥା ଅନେକେ ହୁଏତ ଜାଣିନଥିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ସେସବୁ ଉପରେ ଏକ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇବା ।
    ୧. ଯଦି ପ୍ରଜାପତି ମାନଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ସେମାନେ ମଣିଷର ରକ୍ତ, ଝାଳ, ଲୁହକୁ ପିଇ ଦେଇପାରନ୍ତି ।

    ୨ .ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ସମୁଦାୟ ୨୪,୦୦୦ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଜାପତି ମହଜୂତ ଅଛନ୍ତି । ଆଣ୍ଟର୍ଟିକାକୁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦ୍ଵିପରେ ପ୍ରଜାପତି ମହଜୂତ ଅଛନ୍ତି ।

    ୩. ଆଉ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଜାପତିର ପଙ୍ଖରେ ଗୋଟିଏ ପାଖରୁ ଅନ୍ୟ ପାଖକୁ ସହଜରେ ଦେଖିହୁଏ । ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରଜାପତି ମାନଙ୍କ ୪ଟି ପଙ୍ଖ ଥିବା ବେଳେ ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଜାପତିର ୧୨ ଟି ପଙ୍ଖ ଅଛି ।

    ୪.ପ୍ରଜାପତି ମାନେ ଜମା ବି ଶୁଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏମାନେ ଭାଇବ୍ରେସନକୁ ଭଲଭାବେ ଅନୁଭବ କରି ପାରନ୍ତି ।

    ୫. ପ୍ରଜାପତି ମାନେ ମଧ୍ୟ ମହୁମାଛି ମାନଙ୍କ ପରି ଫୁଲ ମାନଙ୍କରୁ ରସ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି ।

    ୬. ପ୍ରଜାପତି ମାନଙ୍କର ଜୀବନଚକ୍ର ସାଧାରଣତଃ ୨ ରୁ ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କିଛି ପ୍ରଜାତି ୯ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଞ୍ଚିପାରନ୍ତି ।

    ୭. ପ୍ରଜାପତି ମାନେ ସବୁବେଳେ ପତ୍ର ଉପରେ ହିଁ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାନ୍ତି । ପୃଥିବୀର ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଜାପତି ୧୨ ଇଞ୍ଚର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସବୁଠୁ ସାନ ପ୍ରଜାପତିର ଆକାର ଅଧା ଇଂଚର ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

    ୮. ଯେକୌଣସି ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ପ୍ରଜାପତି ନିଜ ପାଦ ସାହାଯ୍ୟରେ ହିଁ ଚାଖିଥାଏ । ଏମାନଙ୍କ ରକ୍ତ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ୮୫ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନହିଟ ହେଲେ ହିଁ ଏମାନେ ଉଡି ପାରିଥାନ୍ତି ।

    ୯. ପ୍ରାଚୀନ ମିଶରୀୟ ମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର କଳାରେ ପ୍ରଜାପତି ମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର ରହିଥିବା ମଧ୍ୟ ନଜିର ରହିଛି ।

    ୧୦. ପ୍ରଜାପତି ମାନଙ୍କ ଆଖିରେ ୬୦୦୦ ଲେନ୍ସ ଥାଏ । ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଅଲଟ୍ରା ଭାଓଲେଟ ଲାଇଟକୁ ସହଜରେ ଦେଖି ପାରନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    26.9 ° C
    26.9 °
    26.9 °
    76 %
    1.2kmh
    100 %
    Wed
    38 °
    Thu
    37 °
    Fri
    34 °
    Sat
    36 °
    Sun
    32 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ