Wednesday, May 22, 2024
30.8 C
Odisha

    ୭୫ ଟଙ୍କାରେ ୧ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଦେବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଲା ଡ଼ିଏମକେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଚେନ୍ନାଇ: ତାମିଲନାଡୁର ଶାସକ ଦଳ ଦ୍ରାବିଡ ମୁନ୍ନେତ୍ରା କଡ଼ଗାମ (ଡିଏମକେ) ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଇସ୍ତାହାର ସହିତ ତାମିଲନାଡୁର ୨୧ଟି ଆସନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି। ୬୪ ପୃଷ୍ଠାର ଇସ୍ତାହାରରେ ତାମିଲନାଡୁରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଆଇନ (ସିଏଏ) ଏବଂ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତାମିଲମାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଦେବା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅକୁ ମାସିକ ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବା ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଓ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି କୁହାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଡିଏମକେ ଇସ୍ତାହାର ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ତଥାପି ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରସଙ୍ଗ ତାମିଲନାଡୁ ସହ ଜଡିତ। ଆସନ୍ତୁ ଇସ୍ତାହାରରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଘୋଷଣା ବାବଦରେ ଜାଣିବା |ଇସ୍ତାହାରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତାମିଲନାଡୁରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ (ସିଏଏ) ଏବଂ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ୍ କୋଡ୍ (ୟୁସିସି) ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବ | ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତାମିଲମାନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତା ଦିଆଯିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଳଖିଆ ଯୋଗାଇବା ସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅକୁ ମାସିକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ | ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ସହ ଲିଟର ପିଛା ୭୫ ଟଙ୍କାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଲିଟର ପିଛା ୬୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଡିଜେଲ ଯୋଗାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦିଆଯାଇଛି |

    ଉଲ୍ଲେଖ ଥାଉ କି ତାମିଲନାଡୁର ସମସ୍ତ ୩୯ଟି ଆସନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଡିଏମକେ ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ମେଣ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ତାମିଲନାଡୁରେ ଡିଏମକେ ୨୧ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୯ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି |

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    30.8 ° C
    30.8 °
    30.8 °
    57 %
    5kmh
    8 %
    Wed
    29 °
    Thu
    39 °
    Fri
    39 °
    Sat
    41 °
    Sun
    37 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ