Saturday, July 20, 2024
28.1 C
Odisha

    ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁନି କଦଳୀ, ହୋଇପାରେ ଏହିସବୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    କଦଳୀ ଏକ ଚିର ସବୁଜ ଫଳ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଋତୁରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । କଦଳୀ ଏକ ଶସ୍ତା କିନ୍ତୁ ଏନର୍ଜିଯୁକ୍ତ ଫଳ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, କିଛି ଖାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ପେଟକୁ ସହଜରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବ ଏବଂ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଏନର୍ଜି ପାଇବ । ତଥାପି, କଦଳୀ ଖାଇବା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗୁଜବ ରହିଛି । କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

    କିଛି ଲୋକ ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି । କିଛି ଲୋକ ସକାଳେ କଦଳୀ ଖାଇବାର କ୍ଷତି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମେ ସକାଳେ କଦଳୀ ଖାଇ ପାରିବା କି ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଆମେ ଖାଉଛୁ ତେବେ କିପରି ଏବଂ କ’ଣ ସହିତ କଦଳୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍? ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ସକାଳେ ଖାଲିପେଟରେ କଦଳୀକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କିଛି ଲୋକ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କଦଳୀ ଖାଇଲେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଏସିଡ଼ିଟି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । କଦଳୀ ସବୁବେଳେ ଜଳଖିଆ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭୋଜନ ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

    କାରଣ କଦଳୀରେ ଅନେକ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ହୋଇପାରେ । ଏହି କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଗୁଡିକ ହେଉଛି FODMAP ଯାହା ଅନ୍ତନଳୀରେ ଫର୍ମେଣ୍ଟ ହୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ପେଟ ବ୍ୟଥା, ବାନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, ଅନ୍ୟ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ସର୍ବଦା କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ । କେବଳ କଦଳୀ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

    କିଛି ଲୋକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମିଯାଏ, ପେଟ ସଫା ରହିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଯେହେତୁ ଏହା ସେପରି ନୁହେଁ, କଦଳୀରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀ ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ । ଖାଲି ପେଟରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ହ୍ରାସ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓଜନ ବଢିପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମିଡିଅମ ସାଇଜର କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରାୟ ୨୫-୩୦ ଗ୍ରାମ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ୯୦-୧୦୫ କ୍ୟାଲୋରୀ ପାଇବେ ।

    କଦଳୀ ଖାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ଦିନରେ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଶରୀରରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୋଷିତ ହୋଇପାରିବ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବ । ଆପଣଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହିତ, କଦଳୀରୁ ପ୍ରାପ୍ତ କ୍ୟାଲୋରୀ ମଧ୍ୟ ବର୍ନ ହୋଇଯିବ । ତେଣୁ ଆପଣ ଅପରାହ୍ନ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କଦଳୀ ଖାଇପାରିବେ । ଏହି ସମୟରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଶରୀରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଜଳଖିଆ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ କଦଳୀ ଖାଇପାରିବେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    28.1 ° C
    28.1 °
    28.1 °
    81 %
    1.9kmh
    29 %
    Sat
    28 °
    Sun
    29 °
    Mon
    26 °
    Tue
    26 °
    Wed
    26 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ