Friday, April 12, 2024
31.5 C
Odisha

    ଦୁବାଇର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ । ୪୭ ଟି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଥିଲେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଦୁବାଇ: ଦୁବାଇ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ସୟଦ ଜୁମା ଅଲ ନାବୁଡାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସଇଦ ଦୁବାଇର ଏକ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିବାରରୁ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ରେ ୟୁଏଇ ସରକାର ‘ୟୁଏଇ ପାୟୋନୀର’ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଦୁବାଇର ଅନ୍ୟତମ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ସୟଦ ଜୁମା ଅଲ ନାବୁଡାଙ୍କର ବୁଧବାର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସହିଦ ଅଲ ନାବୁଦା ଦୁବାଇର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, ଯାହା ଶେଖ ଜାଏଦ ବିନ ସୁଲତାନ ଅଲ ନାହାନ ଏବଂ ଶେଖ ରସିଦ ବିନ ସଇଦ ଅଲ ମାକ୍ଟୁମଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । ଦୁବାଇର ବିକାଶରେ ସଇଦ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଦୁବାଇର ସେହି ପରିବାରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଦୁବାଇକୁ ଏକ ଗରମ ବାଲୁକା ଦେଶରୁ ଦୁନିଆର ମହଙ୍ଗା ତଥା ଅପାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦେଶ ତାଲିକାକୁ ନେଇ ଆଣି ପାରିଥିଲେ । ସୟଦ ମହମ୍ମଦ ଅଲ ନାବୁଡା ଗ୍ରୁପର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଦୁବାଇ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଦୁବାଇରେ ବାଲି ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉ ନଥିଲା । ଲୋକମାନେ ପଶୁ ପାଳିବା ଏବଂ ଖଜୁରୀ ବ୍ୟବସାୟ କରି ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ, ୧୯୫୮ ମସିହାରେ ସୟଦ ତାଙ୍କ ଭାଇ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ସହ ଅଲ-ନାବୁଡା ଗ୍ରୁପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ । ଆଜି ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଦୁବାଇରେ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ କମ୍ପାନୀ ଅଛି ଏବଂ ଦୁବାଇର ବିକାଶରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅବଦାନ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ୧୯୭୨ ରୁ ୧୯୭୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫେଡେରାଲ୍ ନ୍ୟାସନାଲ କାଉନସିଲ୍ (FNC) ରେ ସେବା ପାଇଁ ସୟିଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଛି । ୧୯୮୨ ମସିହାରେ ସେ ବାଇ ଚାମ୍ବର ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଚାମ୍ବର ଅନେକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

    ୪୭ ଟି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି

    ଫୋର୍ବସ୍ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁବାଇର ୨୧ ଧନୀ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ସଇଦଙ୍କ ପରିବାର ‘ଅଲ ନାବୁଡା’ ଅନ୍ୟତମ । ଅଲ ନାବୁଡା ନିର୍ମାଣ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି । ଅଲ ନାବୁଡା ୱେବସାଇଟରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ୪୭ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଅଲ ନାବୁଡା ଗ୍ରୁପର ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ନିର୍ମାଣ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍, ପରିବହନ, ଭ୍ରମଣ, ଶକ୍ତି, କୃଷି, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି, ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି ।

    ଦୁବାଇ ତିଆରି କରିବାରେ ବିଶେଷ ଅବଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି

    ଅଲ ନାବୁଡା କମ୍ପାନୀ ୟୁଏଇର ନିର୍ମାଣରେ ଅନେକ ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରିଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପାମ ଜୁମିରା, ବିଜନେସ୍ ବାଇ, ୟାସ ଦ୍ୱୀପ, ଦୁବାଇ ୱାଟର କେନାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଦୁବାଇ ବିମାନବନ୍ଦର, ଦୁବାଇ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଏବଂ ଏକ୍ସପୋ ୨୦୨୦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ତାଙ୍କର ଅବଦାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୦୧୭ ରେ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ‘ୟୁଏଇ ପାୟୋନୀର’ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।

    ତିନି ଦିନ ବ୍ଯାପୀ ଶୋକ

    ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ପରେ ସୟଦ ଜୁମା ଅଲ ନାବୁଡାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ। ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ଠାରୁ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ରବିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଲ ଖୱାନେଜ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକ ପାଳନ ହେବ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31.5 ° C
    31.5 °
    31.5 °
    32 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    31 °
    Sat
    37 °
    Sun
    39 °
    Mon
    41 °
    Tue
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ