Monday, February 26, 2024
17.7 C
Odisha

    ହମାସ ଉପରେ କାହିଁକି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉନାହିଁ ଭାରତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇସ୍ରାଏଲ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପରଠାରୁ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍‌ର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ହମାସ୍‌ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଦାବି ହୋଇଆସୁଛି। ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ସହ ଜଡ଼ିତ ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ, ଭାରତରେ ହମାସ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ କୌଣସି ଯୋଜନା ନାହିଁ। ହମାସ୍‌ ଆକ୍ରମଣକୁ ଜିହାଦ ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ ଇସ୍ରାଏଲ-ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ହମାସ୍‌ର ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ। ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍‌ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବୁଝି ନ ପାରି ସେମାନେ ଏହାକୁ ମୁସଲମାନ ଏକତା ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଭାରତ ‘ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସତର୍କତାର ସହ ତଦାରଖ କରୁଛି’ ଏବଂ ‘ମୁସଲମାନ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୀରବ ରହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସକାରାତ୍ମକ ନୁହେଁ’। ଇସ୍ରାଏଲରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବାହାରୁ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଯଦି ଭାରତରେ ଏପରି ଆକ୍ରମଣ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଭିତରୁ ଆସିବ, କାରଣ ଆମର ପୂର୍ବରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏଠାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ବସିଛନ୍ତି।
    ନିକଟରେ ପାଲେଷ୍ଟାଇନ୍‌ର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ‘ଅନେକ ଅନୁରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ହମାସ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ମାନବିକତା ବିରୋଧରେ ବୋଲି କେହି ଘୋଷଣା କରିନାହାନ୍ତି। ସୂଚନାନୁସାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜାତିସଂଘର ଅନୁମୋଦିତ ତାଲିକାରେ ନ ଥିବାରୁ ଭାରତ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ହମାସ୍‌ ଉପରେ କଟକଣା ଲାଗୁ କରିବାର କୌଣସି ଯୋଜନା କରିନାହାନ୍ତି। ଭାରତରେ ହମାସ୍‌କୁ ନିଷେଧ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ୟୁଏପିଏ ଅଧୀନରେ ନିଷେଧ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁଥିରେ ଅର୍ଥ, ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଅପରେଶନ ଭଳି ନିଜସ୍ବ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଯାହା ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ହମାସ୍‌ର ଭାରତରେ ସେପରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନାହିଁ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    17.7 ° C
    17.7 °
    17.7 °
    97 %
    1.5kmh
    1 %
    Mon
    29 °
    Tue
    31 °
    Wed
    33 °
    Thu
    34 °
    Fri
    35 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ