Wednesday, June 19, 2024
28.2 C
Odisha

    ମହାତ୍ମାଙ୍କୁ ନେଇ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ: ନିନ୍ଦା କଲା କଂଗ୍ରେସ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ରିଚ୍ଚାର୍ଡ ଆଟେନବରୋଙ୍କ ୧୯୮୨ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଗାନ୍ଧୀ’ ନିର୍ମାଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ କିଛି ଜାଣି ନ ଥିଲା।

    ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବିପିକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦାବି କରିଥିଲେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜଣେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନ ଥିଲା। ବିଗତ ୭୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଦେଶର ଦାୟିତ୍ୱ ନୁହେଁ କି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।

    ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦାବି କରିଥିଲେ ‘ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଦୁନିଆର ଜଣେ ମହାନ ଆତ୍ମା। ଏହି ୭୫ ବର୍ଷରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଜଣାଇବା ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ ନୁହେଁ କି? ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ମୋତେ କ୍ଷମା କରିବେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ‘ଗାନ୍ଧୀ’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌତୁହଳ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଆମେ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିନାହୁଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମାର୍ଟିନ୍ ଲୁଥର୍ କିଙ୍ଗ ଏବଂ ନେଲସନ ମଣ୍ଡେଲାଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ଜାଣନ୍ତି, ତେବେ ଗାନ୍ଧୀ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି। ସାରା ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣ ପରେ ମୁଁ ଏହା କହୁଛି। ‘

    ଟିଭି ସାକ୍ଷାତକାରର ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟକୁ କଂଗ୍ରେସ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଜୟରାମ ରମେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

    ରମେଶ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏକ୍ସରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଲାଗୁଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏପରି ଏକ ଦୁନିଆରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ୧୯୮୨ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇ ନ ଥିଲେ। ଯଦି କେହି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସେମାନଙ୍କର ସରକାର ହିଁ ବାରାଣାସୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଗାନ୍ଧୀ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଛି।

    ସେ କହିଛନ୍ତି ଆରଏସଏସକର୍ମୀ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜାତୀୟତା ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପରିବେଶ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ରମେଶ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମହାତ୍ମାଙ୍କ ଭକ୍ତ ଏବଂ ଗଡସେଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭଗବାନ ଭକ୍ତ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ପରାଜୟ ନିଶ୍ଚିତ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    28.2 ° C
    28.2 °
    28.2 °
    72 %
    2.1kmh
    100 %
    Tue
    28 °
    Wed
    38 °
    Thu
    37 °
    Fri
    34 °
    Sat
    36 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ