Friday, June 14, 2024
28.6 C
Odisha

    ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ମାମଲାରେ କେସିଆରଙ୍କ ଝିଅ କବିତାଙ୍କ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ କଲା ଇଡିି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ଶୁକ୍ରବାର ଭାରତ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି (ବିଆର୍‌ଏସ୍‌) ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ସି କେ କବିତାଙ୍କ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି। ତେଲେଙ୍ଗାନାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ (କେସିଆର)ଙ୍କ ଝିଅ କବିତା ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ଅତି କମରେ ଦୁଇଟି ସମନକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ପରେ ଇଡି ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଛି।

    ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍‌ସି କବିତାଙ୍କୁ ସମନ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ୪୫ ବର୍ଷୀୟ ବିଆର୍‌ଏସ୍‌ ନେତ୍ରୀ ଜାନୁଆରି ୧୬ ତାରିଖରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ନିକଟରେ ପୁନର୍ବାର ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇ ନଥିଲେ।

    ତେବେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବିଆର୍‌ଏସ୍‌ ନେତ୍ରୀ ଗତବର୍ଷ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରୁ ସାମୟିକ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବୈଧ ନୁହେଁ।

    ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତବର୍ଷ ଏହି ମାମଲାରେ କବିତାଙ୍କୁ ତିନିଥର ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍‌ସି ପ୍ରିଭେନସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ (ପିଏମ୍‌ଏଲ୍‌ଏ) ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା।
    ବିଆରଏସ ଏମଏଲସି କହିଛି ଯେ ସେ କୌଣସି ଭୁଲ କରିନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ବଦଳରେ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ‘ବ୍ୟାକ୍‌ ଡୋର୍‌’ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍‌ସିଗୁଡ଼ିକର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

    ଦିଲ୍ଲୀ ମଦ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାର ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅମିତ ଅରୋରା ପଚରାଉଚରା ବେଳେ କେ କବିତାଙ୍କ ନାମ ନେଇଥିଲେ। ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ଯେ ସାଉଥ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ନାମକ ଏକ ମଦ ଲବି ଥିଲା, ଯିଏ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଜୟ ନାୟାରଙ୍କ ଜରିଆରେ ଆମ୍‌ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଆପ୍‌)ର ଅନେକ ନେତାଙ୍କୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ଦେଇଥିଲା। ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ସାଉଥ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ହେଣ୍ଡଲର କେ କବିତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟିକ ସହଯୋଗୀ।

    ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ଏକାଧିକ ସମନ ଜାରି କରିଛି। ତେବେ କେଜ୍ରିୱାଲ ଜାରି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ସମନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    light rain
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    61 %
    2.2kmh
    100 %
    Thu
    28 °
    Fri
    39 °
    Sat
    36 °
    Sun
    40 °
    Mon
    40 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ