Saturday, June 22, 2024
27.1 C
Odisha

    ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା ଘନେଇଲା: ଚୀନ୍‌କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ ପରମାଣୁ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିବ ଆମେରିକା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ୱାଶିଂଟନ୍: ଆମେରିକା ଏହାର ବୁଡ଼ାଜାହାଜରେ ଆଣବିକ-ସଶସ୍ତ୍ର କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷିଆ ସହିତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ଆଣବିକ ନିରାକରଣ ରଣନୀତିକୁ ନୂତନ ରୂପ ଦେଇପାରେ ବୋଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଭର୍ଜିନିଆ ଶ୍ରେଣୀର ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ (ଏସଏସଏନ) ଉପରେ ଆମେରିକା ଆଣବିକ ସଶସ୍ତ୍ର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର (ଏସଏଳସିଏମ-ଏନ) ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି।

    ଚଳିତ ମାସରେ ଆମେରିକାର ସିନେଟ ଶୁଣାଣି ପ୍ୟାନେଲରେ ଆମେରିକାର ନୌସେନା ପାଇଁ ରଣନୀତିକ ପ୍ରଣାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାଇସ ଆଡମିରାଲ ଜନି ୱଲଫ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ କ୍ରୁଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଭର୍ଜିନିଆ ଶ୍ରେଣୀର ବୁଡ଼ାଜାହାଜର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଜଡିତ ଜଟିଳତା ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ନେଇ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ୱଲଫ୍ ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନର ପ୍ରାଥମିକ ପ୍ରକୃତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନମନୀୟତାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

    ସିନେଟର ମାର୍କ କେଲି ଏହିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିଣାମ, ବିଶେଷକରି ଟର୍ପେଡୋ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରଣନୀତିକ ଅସ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ଅଭିଜ୍ଞ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୀମିତ ପୁଲ୍ ଏବଂ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଶିଳ୍ପ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଖରାପ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଣବିକ-ସଶସ୍ତ୍ର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଭାରସାମ୍ୟକୁ ଏହି ସାକ୍ଷ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

    ବ୍ରିଟେନର ଏସଏସବିଏନ ଆଧୁନିକୀକରଣ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ କଲମ୍ବିଆ-ଶ୍ରେଣୀର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ (ଏସଏସବିଏନ)ରେ ବିଳମ୍ବ ହେବାର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ୨୦୪୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓହିଓ-ଶ୍ରେଣୀର ଏସଏସବିଏନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ନୋ ଫେଲ୍ ମିଶନ ବଜାୟ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ୟୁଏସଏନଆଇ ନ୍ୟୁଜ୍ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। ଏଥିସହ, ଆଣବିକ ସଶସ୍ତ୍ର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସିନେଟର ଡେବ ଫିସର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

    ଜୁନ୍୨୦୨୩ ରେ, ଏସିଆ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆମେରିକାର ସମୁଦ୍ର ଭିତ୍ତିକ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରରେ କେବଳ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ଉତକ୍ଷେପଣ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର (ଏସଏଲବିଏମ) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷିଆ କମ୍ କ୍ଷମତାଯୁକ୍ତ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯାହା କୌଶଳିକ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରସ୍ତରଠାରୁ କମ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ପାରମ୍ପରିକ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ।

    ରଣନୈତିକ ସ୍ତରର ନିରାକରଣ ଉପରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିରାକରଣ ଅସମାନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କାରଣ ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷିଆର ରଣନୈତିକ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଆଣବିକ ସଶସ୍ତ୍ର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆଣବିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କ୍ଷମତାଯୁକ୍ତ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି ।

    ମେ’ ୨୦୨୪ ରିଅଲ୍ କ୍ଲିଅର୍ ଡିଫେନ୍ସ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଜୋ ୱର୍ନର୍ କହିଛନ୍ତି ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ସମୁଦ୍ରରେ କମ୍ କ୍ଷମତାଯୁକ୍ତ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବା ଉଚିତ୍। ୱର୍ନର୍ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଉପରେ ଆମେରିକା ନିୟୋଜିତ କୌଶଳିକ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସହିତ ଯୁଦ୍ଧର ଏକ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ।

    ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଜାପାନ, ତାଇୱାନ ଏବଂ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଭଳି ଆମେରିକାର ସହଯୋଗୀ ସମେତ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପ୍ରତି ଚୀନ୍‌ର ବଢୁଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ଦାବି ତଥା ସାମରିକ ଧମକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଭଳି ଚୀନ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମରିକ ଅଗ୍ରଗତିକୁ ସେ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    27.1 ° C
    27.1 °
    27.1 °
    83 %
    1.7kmh
    100 %
    Sat
    28 °
    Sun
    35 °
    Mon
    35 °
    Tue
    36 °
    Wed
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ