Tuesday, July 23, 2024
24.5 C
Odisha

    ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ‘ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପଞ୍ଛି’ର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶୁଭାରମ୍ଭ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଭାରତର ସ୍ମେଲଟରଗ୍ରେଡ୍ ଆଲୁମିନା ଉତ୍ପାଦକ ତଥା ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମର ଏକ ୟୁନିଟ୍, ଏହାର ଅନନ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ଡ୍ରାଇଭ୍ ‘ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପଞ୍ଛି’ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୧୦୦୦ ବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି, ଯେଉଁମାନେ କିସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶଭାବରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅଗ୍ରଣୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକରେ ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବା ସହିତ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ବେଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟରେ ଚାକିରି କରିବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଗତବର୍ଷ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ବାଳିକାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି । ଏକ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ, ପର୍ୟ୍ୟାୟ ଅନୁଯାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆଧାର କରି କମ୍ପାନୀ ରାୟଗଡା ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକରେ ଠିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି । ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ, ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ କମ୍ପାନୀର ବରିଷ୍ଠ କାର୍ୟ୍ୟନିର୍ବାହୀମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଥାନ୍ତି । ଆଜି ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପଦକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,ଝାରସୁଗୁଡ଼ା, କୋରବା ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଦୂରସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ୨୩୦ ରୁ ଅଧିକ ବାଳିକାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି ।

    ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ ପ୍ରକାଶ କରି ଶ୍ରୀ ପ୍ରଣବ କୁମାର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ୟ୍ୟ, ସିଇଓ – ଆଲୁମିନା ବ୍ୟବସାୟ, ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ କହିଛନ୍ତି, “ଆମ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଅନିଲ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ପ୍ରକଳ୍ପପଞ୍ଛି ବିକାଶ କରାଯାଇଛି । ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ବେଦାନ୍ତ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ଏହାର ସମାଜର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ତମ୍ଭ ଗଠନ କରୁଥିବା ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ ଏକ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନଦେଇ ଏହାର କାର୍ୟ୍ୟକଳାପକୁ ସୁଦୂର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସାମାଜିକ- ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ବଢାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକ ରିଥାଏ । ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍କର୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରି ଆମେ କେବଳ ଆମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରୁନାହୁଁ ବରଂ ଏକ ପରିବର୍ତନଶୀଳ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବାଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛୁ ଯାହା ଆମର କାର୍ୟ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସକରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛି । ”

    ଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ ସିହ୍ନା, ସିଏଚଆରଓ, ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରୋଜେକ୍ଟପଞ୍ଛି ଆମର ଗତିଶୀଳ କାର୍ୟ୍ୟଶୈଳୀ ମଧ୍ୟ ରେବିବିଧତା, ସମାନତା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆମ କମ୍ପାନୀର ଅଦମ୍ୟ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ଅଟେ । ଆମେ ଦୃଢ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସକରୁ ଯେ କ୍ୟାରିଅ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଝିଅମାନେ ଆଗେଇ ଆସିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଗୁଡିକରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବେ।

    ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ବାଳିକାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶ୍ରୀମତୀ ଶିତଲ କରୁଣ ନିଜର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇ କହିଛନ୍ତି, “ମୋଭଳି ଅନେକ ଯୁବମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଜୀବନ ପରିବର୍ତନକାରୀ ସୁଯୋଗ, ଯାହାକି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଏବଂ ବଢୁଥିବା ବୃତି ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ଏକଦା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ବେଦାନ୍ତର ଅଦମ୍ୟ ସମର୍ଥନ କେବଳ ଆମର ବୃତିଗତ ଗତିପଥକୁ ପୁନରୁପାନ୍ତର କରିବନାହିଁ ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପରିବର୍ତନଶୀଳ ଯାତ୍ରାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରିବ ବୋଲି ଆଶାରଖିଛୁ ।

    ବିବିଧତା,ସମାନତା ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ପାଇଁ ବେଦାନ୍ତର ସାମଗ୍ରିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସହିତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟପଞ୍ଛି ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ବିକାଶ ଆଡକୁ ଚେଷ୍ଟାକରେ । ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦୁଇପ୍ରକାର –
    •ଓଡ଼ିଶା, ଛତିଶଗଡ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଝାଡଖଣ୍ଡ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୋଆ ଇତ୍ୟାଦି କମ୍ପାନୀର ଧାତୁ, ଖଣି ଏବଂ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବସାୟର ନିକଟବର୍ତୀ ଅଂଚଳର, ସୁଦୂର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ।
    •ଧାତୁ,ଖଣି ଏବଂ ଭାରୀଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଶିଳ୍ପରେ ଅଳ୍ପ ଉପସ୍ଥାପିତ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନଦେଇ ଏହାର କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିବିଧତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ।

    ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡର ବ୍ୟବସାୟ ହେଉଛି ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ଼ର ଏକଅଂଶ ଯିଏ କି ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ଆଲୁମିନିୟମ ନିର୍ମାତା ପ୍ରାୟତଃ ଏହା ଭାରତର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଓ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ୨୪ ରେ ୨.୩୭ ନିୟୁତଟନ୍ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ସଂସ୍ଥା । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମଏସ ଆଣ୍ଡ ପିଗ୍ଲୋବାଲ କର୍ପୋରେଟସ ସଟାନବିଲିଟିଆସେସମେଣ୍ଟ ୨୦୨୩ରେ ଆଲୁମିନିୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ରେଙ୍କଧାରୀ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ଓ ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଅବଲମ୍ବନକାରୀ ସଂସ୍ଥା । ବେଦାନ୍ତର ବିଶ୍ୱ ଶ୍ରେଣୀୟ ଆଲୁମିନିୟମ ସ୍ମେଲଟର, ଆଲୁମିନିୟମ ରିଫାଇନାରୀ ଓ ପାୱାରପ୍ଲାଂଟର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା, ଦକ୍ଷ ଇଂଜିନିୟରିଂଶକ୍ତିକୁ ନେଇ ଏକ ସବୁଜ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମେଟାଲଅଫ୍ଦିଫ୍ୟୁଚର ଭାବରେ ଆଲୁମିନିୟମର ପ୍ରୟୋଗକୁ ପ୍ରସାରିତ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ତାର ଲକ୍ଷ୍ୟପୂରଣ କରୁଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    moderate rain
    24.5 ° C
    24.5 °
    24.5 °
    95 %
    1.6kmh
    100 %
    Tue
    25 °
    Wed
    25 °
    Thu
    25 °
    Fri
    29 °
    Sat
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ