Thursday, May 23, 2024
26.3 C
Odisha

    କେଉଁଠି ବିକ୍ରି ହେଇଥିଲା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ଜମି ? ମୋଗଲ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ, ହିନ୍ଦୁ ସେଠ କିଣିଥିଲେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ବିଶ୍ବରେ ଯେଉଁ ହାରରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ସେହି ହାରରେ ଜମି ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବିଶ୍ବ ଇତିହାସରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଜମିର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ଥିଲା ?ଦୁନିଆରେ ଯେଉଁଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣି ସେ ଦିନ ଏତେ ଆଉ ବେଶି ଦୂର ନୁହେଁ ଯେତେବେଳେ ମଣିଷମାନେ ଖଣ୍ଡେ ଜମି ପାଇଁ ବହୁତ ହଇରାଣ ହେବେ । କିଛି ଦେଶ ଏମିତି ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ଭୂମିର ଅନୁପାତ ବହୁତ କମ ଅଟେ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ଜମିର ରେକର୍ଡ ଇତିହାସରେ ରହିଯାଇଛି ।ଏକ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଦାହରଣ ହୋଇ ରହିଛି । ସମୟ ଗଡିବା ସହିତ ଜମି ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଦୁନିଆର ଇତିହାସରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଜମିର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ଥିଲା ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ କିମ୍ବା ଇଟାଲୀ ପରି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହେଇଥିବ ତେବେ ତାହା ଭୁଲ ଅଟେ । ସର୍ବାଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେଇଥିବା ଜମି ମୂଲ୍ୟର ରେକର୍ଡ ଆମ ଦେଶର ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ପଛରେ ଥିବା କାହାଣୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆଣିଦେବ ।

    ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଗ ମିଟର ଜମିର ମୂଲ୍ୟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ

    ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ‘କୋରା’ରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ, ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଜମି କେଉଁଠାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ନିଜର ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ । ଇଣ୍ଟରନେଟର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଜମି ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜମିକୁ ୧୭୦୫ ମସିହାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ଏକ ଜମି ଥିଲା ଯାହା ତତ୍କାଳୀନ ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ସେଠ ଟୋଡର ମଲ୍ ସିରହିଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳର ମୋଗଲ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ୱାଜିର ଖାନଙ୍କଠାରୁ କିଣିଥିଲେ । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କେବଳ ୪ ବର୍ଗ ମିଟରର ଏହି ଜମି ଖଣ୍ଡକ ପାଇଁ ସେହି ସମୟରେ ୭୮ ହଜାର ସୁନା ମୁଦ୍ରା ଦେଇ କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

    ଏହି ଜମି କାହିଁକି ଏତେ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ?

    ଶିଖମାନଙ୍କ ଦଶମ ଗୁରୁ ଗୁରୁ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ । ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଛୋଟ ପିଲା ବାବା ଫତେହ ସିଂ ଏବଂ ବାବା ଜୋରୱାର ସିଂଙ୍କୁ ସିରହିନ୍ଦ ଦୁର୍ଗରେ ୱାଜିର ଖାନ ନାମକ ଜଣେ ନିଷ୍ଠୁର ମୋଗଲ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଗୁରୁ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂଙ୍କ ଅନୁଗାମୀ ଥିଲେ ସେହି ସମୟର ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦିୱାନ ସେଠ ଟୋଡର ମଲ୍, ୱାଜିର ଖାନଙ୍କଠାରୁ ସେହି ସମାନ ଜମି ମାଗିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ସାହିବଜାଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ଅଜବ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଗୁରୁ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂହଙ୍କ ସନ୍ତାନ ମାନଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଏହି ୪ ବର୍ଗ ମିଟର ଜମି ପାଇଁ ୱାଜିର ଖାନ ସେତିକି ସୁନା ମୁଦ୍ରା ମାଗିଥିଲେ ଯେତିକିରେ ସେହି ଜମିକୁ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଥିପାଇଁ ସେ ସୁନା ମୁଦ୍ରା ଗୁଡିକୁ ଠିଆ ଅବସ୍ତାରେ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ ଯାହାଫଳରେ ସେ ବହୁତ ସୁନାମୁଦ୍ରା ହାସଲ କରିପାରିବେ । ସାହିବଜାଦାସର ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ସେଠ ଟୋଡର ମଲ୍ ଜମି ପରିମାଣ ସୁନା ମୁଦ୍ରା ଦେଇଥିଲେ ତାହାର ପରିମାଣ ୭୮ ହଜାର ମୁଦ୍ରା ହେଇଥିଲା । ଏତିକି ମୁଦ୍ରା ବିନିମୟରେ ସେ ସେହି ଛୋଟ ଜମି ଖଣ୍ଡକ କିଣିଥିଲେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    few clouds
    26.3 ° C
    26.3 °
    26.3 °
    84 %
    3.2kmh
    18 %
    Wed
    26 °
    Thu
    39 °
    Fri
    40 °
    Sat
    39 °
    Sun
    38 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ