Friday, April 12, 2024
31.5 C
Odisha

    ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ; ଆସନ୍ତାକାଲି କୃଷି ଭବନ କରିବେ ପରିଦର୍ଶନ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ୍ ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ । ଆସନ୍ତାକାଲି କୃଷି ଭବନ କରିବେ ପରିଦର୍ଶନ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଭେଟିପାରନ୍ତି ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ । ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ନେଇ ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ ତାଙ୍କ ବ୍ଲଗରେ ଲେଖିଥିଲେ, “ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ଏକ କୃଷି ମନିଟରିଂ ସେଣ୍ଟର ପରିଦର୍ଶନ କରିବି ଯେଉଁଠାରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଡିପିଆଇ (ଡିଜିଟାଲ ପବ୍ଲିକ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର) ବ୍ୟବହାର କରି କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଆଧାର କୁ ଧନ୍ୟବାଦ, ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ୭.୫ ନିୟୁତ କୃଷକଙ୍କୁ – ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କର ଜମି ନାହିଁ – ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲର ଏକ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଅଧିକାରୀମାନେ କିଏ କ’ଣ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବେ । ଏହା ଏକ ଚାଟ୍ବଟ୍ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରିଛି ଯାହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଫସଲ ବିଷୟରେ ସଦ୍ୟତମ ସୂଚନା ପାଇବାରେ ସହଜ କରିଥାଏ, ଏଆଇ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନଙ୍କ ର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ।”

    ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସେବାର କୀଟ ପରିଚାଳନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ କୃଷକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ୨୦୧୮ରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ, ଭାଗନେଉ କୃଷକମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କୀଟ-ପତଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ହରାଉଥିବା ଫସଲର ପରିମାଣ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏବେ ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସମେତ ଇଥିଓପିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ସେବା ସହିତ ଏହାର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ କାର୍ଡ ଓ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଅଭିଜ୍ଞତାରୁ ଶିଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବିଲ୍ ଗେଟ୍‌ସ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ନିମ୍ନ ଆୟକାରୀ ସମୁଦାୟ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ନିର୍ମାଣ ଚୁକ୍ତି ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି।”

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    31.5 ° C
    31.5 °
    31.5 °
    32 %
    1.6kmh
    100 %
    Fri
    31 °
    Sat
    37 °
    Sun
    39 °
    Mon
    41 °
    Tue
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ