Friday, May 24, 2024
24.7 C
Odisha

    ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ଡାଲି: ପ୍ଲେଟ୍ ପିଛା ଦାମ୍ କେ‌ତେ ଜାଣନ୍ତି କି?

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଦୁବାଇ: ଆଜିକାଲି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଶୁଣୁଛୁ ଯେ ସୁନା ଦର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ, ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଳଙ୍କାର ତିଆରି କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡୁଛି, କିନ୍ତୁ ଦୁବାଇରେ ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଅଛି ଯାହା ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ତଡକା ଲଗାଇ ଡାଲି ପରିବେଷଣ କରୁଛି। ଏହା ବେଶ୍ ସ୍ବାଦଯୁକ୍ତ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଭିଡ଼ ମଧ୍ୟ ଜମିବାରେ ଲାଗିଛି।
    ଦୁବାଇରେ ଥିବା ରଣଭୀର ବରାରଙ୍କ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ଧୂଳି ସହିତ ଡାଲି‌ରେ ତଡକା ଲଗାଯାଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ।ଯଦି ଆପଣ ସୁନାର କୋମଳ ଡାଲି ଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ରୋଷେୟା ରଣଭୀର ବରାରଙ୍କ କଶକନ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ନାମ କଶକନ ରହିଛି। ଏହି ନାମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କଶ୍ମୀରରୁ କନ୍ୟାକୁମାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନର ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏଠାରେ ସବୁକିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କିନ୍ତୁ ଡାଲି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି।ରଣଭୀର ନିଜେ ତାଙ୍କ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ମିଳୁଥିବା ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ତଡକା ମରା ହୋଇଥିବା ଡାଲିର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ବ୍ଲଗର୍ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅଂଶୀଦାର କରିଛନ୍ତି | ଭିଡିଓରେ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀ ଡାଲକୁ ଏକ ବାକ୍ସରେ ଆଣିଥାନ୍ତି। ସେ କୁହନ୍ତି, ‘ପୁରୁଣା ସମୟରେ, ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଟ୍ରଙ୍କରେ ରଖାଯାଉଥିଲା। ତେଣୁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଡାଲିଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଖାଇବା ଟେବୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଣି ପରଷି ଥାଉ।

    ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀ ଗ୍ରାହକଙକ ଖାଇବା ଟେବୁଲ ପାଖକୁ ବାକ୍ସ ଆଣି କହିଥାନ୍ତି ଏହା ହେଉଛି ‘ଡାଲ୍ କଶକନ୍’। ଏହା କହି ସେ ଡାଲିର ବାକ୍ସ ଖୋଲନ୍ତି। ଏହି ବାକ୍ସରେ ଡାଲିର ଏକ ପାତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାତ୍ର ରଖାଯାଇଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ସୁନା ଧୂଳିଯୁକ୍ତ ଘିଅ ରଖାଯାଇଥାଏ। ଡାଲି ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ, ସେ ଏହି ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ଘିଅକୁ ଡାଲିରେ ଢାଳି ପରଷିଥାନ୍ତି।ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାଲି ହେଉଛି ଡାଲ୍ ମଖାନୀର ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାର। ଏଥିରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ଧୂଳି ଥିବା ଘିଅ ମିଶାଯାଇଥାଏ। ଏହା ବହୁତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୩୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    24.7 ° C
    24.7 °
    24.7 °
    92 %
    1.4kmh
    0 %
    Fri
    39 °
    Sat
    37 °
    Sun
    26 °
    Mon
    27 °
    Tue
    33 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ