Tuesday, May 21, 2024
38.6 C
Odisha

    ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ କିପରି କରିବେ ପ୍ରସନ୍ନ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ମହାଶିବରାତ୍ରୀକୁ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ପର୍ବ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ପୂଜା ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ । ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଅବସରରେ ମହାଦେବଙ୍କ ଭକ୍ତମାନେ ପୂରା ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଶିବଲିଙ୍ଗର ଜଳାଭିଷେକ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ । ଏହି ଦିନ ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ଭଗବାନ ଶିବ ପୂରଣ କରନ୍ତି ।

    ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ପର୍ବ ଭଗବାନ ମହାଦେବଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଫାଲଗୁନ୍ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚତୁ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀରେ ପଡେ ଏବଂ ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ପଡୁଛି । ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ସମସ୍ତ ଶିବ ଭକ୍ତମାନେ ଭଗବାନ ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି । ବର୍ଷସାରା ଭୋଲେନାଥ ପୂଜା କରିବାର ଫଳ କେବଳ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ପୂଜା ଦ୍ୱାରା ହାସଲ ହୁଏ ।
    ମହାଶିବରାତ୍ରୀର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ:-
    ସନାତନ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ବିବାହରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଉପବାସ କରନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିବାହରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଧନ ଅଭାବ ଥାଏ ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଶାମି ପତ୍ର ଚଢାନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ନିଜ ଘରର ଲକରରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହି ଉପକାର କରି ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    38.6 ° C
    38.6 °
    38.6 °
    29 %
    3.3kmh
    0 %
    Tue
    33 °
    Wed
    41 °
    Thu
    41 °
    Fri
    40 °
    Sat
    42 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ