Sunday, June 23, 2024
31.1 C
Odisha

    ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ  ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।  ଅନେକ ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି  ଏବଂ ରାସ୍ତାଘାଟ ସବୁଆଡେ ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାବାଜ ସରିଫ ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତିନି ଦିନ ଧରି ଲଗାତାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓ ବଜ୍ରପାତ ପରେ ଅତି କମରେ ୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିକାରୀମାନେ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଗହମ ଅମଳ କରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତରେ କିଛି କୃଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ବର୍ଷା ହେତୁ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପୂର୍ବ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରେ ଡର୍ଜନେରୁ ଅଧିକ ଘର ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି । ପ୍ରାଦେଶିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣର ମୁଖପାତ୍ର ଆର୍ଫାନ୍ କାଥିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବରେ ୨୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

    ଇସଲାମାବାଦରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା

    ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ପ୍ରଦେଶର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣର ମୁଖପାତ୍ର ଖୁର୍ସିଦ ଅନୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ରାଜଧାନୀ ଇସଲାମାବାଦରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ପ୍ରଦେଶରେ ସାତ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ସହର ପେଶୱାର ଏବଂ ବାଲୁଚିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କ୍ୱେଟାର ରାସ୍ତା ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିଲା ।

    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସରିଫ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ? 

    ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାବାଜ ସରିଫ ଏହାକୁ  ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷା ହେତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଜଳ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ପାକିସ୍ତାନୀ ପରିବେଶ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରାଫେ ଆଲାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲରେ ଏଭଳି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଅସ୍ୱାଭାବିକ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଦେଖିଥିଲା ​​ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ବର୍ଷା ଦେଖୁଛୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସବୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ହୋଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ୨୦୨୨  ମସିହାରେ ଦେଶକୁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ । ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ନଦୀ ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ୧୭୩୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ୩୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର କ୍ଷତି ଘଟିଥିଲା ।

    ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା

    କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ନୁହେଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତାଲିବାନ ମୁଖପାତ୍ର ଅବଦୁଲ୍ଲା ଜନ ସାକ୍ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ହେତୁ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୩୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ପ୍ରାଣୀସମ୍ପଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବନ୍ୟାରେ କୃଷି ଜମିର ବଡ ବଡ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଏବଂ ୮୫ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ରାସ୍ତା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୩,୦୦୦ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶର ୩୪ ଟି ପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଟିରେ ଫ୍ଲାସ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି।

     

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    31.1 ° C
    31.1 °
    31.1 °
    65 %
    1.3kmh
    36 %
    Sun
    35 °
    Mon
    35 °
    Tue
    35 °
    Wed
    36 °
    Thu
    32 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ