Monday, July 22, 2024
25.2 C
Odisha

    ଉତ୍କଟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ କାରଣରୁ ନିଜର ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ବିକ୍ରି କଲେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଧଲାଇ(ତ୍ରିପୁରା): ୫ ମାସ ତଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଉତ୍କଟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ତ୍ରିପୁରାର ଧଲାଇ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ତାଙ୍କର ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି।

    ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ପଶ୍ଚିମ ତ୍ରିପୁରା ଜିଲ୍ଲାର ହେଜାମରାର ଜଣେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଠାରୁ ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ୪ ଦିନର ଏହି ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା।
    ଗଣ୍ଡଚେରା ଉପଖଣ୍ଡ ତାରାବନ କଲୋନିର ମୋରମତୀ ତ୍ରିପୁରା (୩୯) ବୁଧବାର ଘରେ ଏକ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ୫ ମାସ ତଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଉତ୍କଟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ କାରଣରୁ ପରଦିନ ସେ ହେଜମରାର ଜଣେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ନବଜାତ ଶିଶୁଟିକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ ବୋଲି ଉପଖଣ୍ଡ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଅରିନ୍ଦମ ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

    ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ପୁଅ ଓ ଗୋଟିଏ ଝିଅଙ୍କ ବୋଝ ତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ସେ ଆଉ ଏକ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ସମର୍ଥ ନଥିଲେ। ଏହି ହତାଶା ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁଟିକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ଆମେ ତୁରନ୍ତ ଶିଶୁଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ପରଦିନ ତା’ ମା’ଙ୍କ ସହ ମିଳାଇଥିଲୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

    ପରିବାରକୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଶ୍ରୀ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମା’ ଓ ଶିଶୁଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଆବଶ୍ୟକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

    ଏହି ଦୁଃଖଦ ଖୁଲାସାର ଜବାବରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ମହିଳା ଜଣକ ଉତ୍କଟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଜେ କେ ସିଂହ ଶୁକ୍ରବାର ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

    ଜାଳେଣି କାଠ ବିକ୍ରି କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଥିବା ମୋରମତୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପୂର୍ଣ୍ଣଜୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଦୁଃସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି ଚୌଧୁରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ପରିବାର ପାଖରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବା ରାସନ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ।

    ଚୌଧୁରୀ ଉଭୟ ବିଜେପି ସରକାର ଏବଂ ଟିପ୍ରା ମୋଥାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ତ୍ରିପୁରା ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ (ଟିଟିଏଏଡିସି) ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାଗ୍ରସ୍ତ ପିଓପିଙ୍କୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    25.2 ° C
    25.2 °
    25.2 °
    90 %
    3.5kmh
    100 %
    Mon
    25 °
    Tue
    25 °
    Wed
    24 °
    Thu
    24 °
    Fri
    24 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ