Sunday, July 21, 2024
26 C
Odisha

    ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର ଯୋଗୁଁ ହରାଇପାରନ୍ତି ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ! ସାମାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର ଶରୀରର ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଚାଲିଯିବା । ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର୍ ଏବଂ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟରେ ଲିଙ୍କ୍ ଟ୍ୟୁମର ବୃଦ୍ଧିର ସ୍ଥାନ, ପ୍ରକାର, ଆକାର ଏବଂ ଗତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର୍ କିପରି ଅନ୍ଧତ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଏହା କେଉଁ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ ତାହା ବୁଝିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ ଓ ଏହାର ସଠିକ୍ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରିବ ।

    ଫୋର୍ଟିସ୍ ଏସ୍କର୍ଟସ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ (ଫରିଦାବାଦ) ର ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର କମଲ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଭିଜୁଆଲ୍ ପଥ ହେଉଛି ଏକ ନେଟୱାର୍କ, ଯାହା ଆଖିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମସ୍ତିଷ୍କର ପଛ ଭାଗରେ ଥିବା ଓସିପିଟାଲ୍ ଲୋବକୁ ଯାଏ । ଟ୍ୟୁମର୍ ଏହି ସମସ୍ତ ରାସ୍ତାକୁ ଅପ୍ଟିକ୍ ସ୍ନାୟୁ, ଅପ୍ଟିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍, ଅପ୍ଟିକ୍ ଟ୍ରାକ୍ଟସ୍ ଏବଂ ଭିଜୁଆଲ୍ କର୍ଟେକ୍ସକୁ ଦବାଇ ବା ଏଥିରେ ମିଶି ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକୁ କମ୍ କରିପାରେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଅପ୍ଟିକ୍ ସ୍ନାୟୁ ଗ୍ଲୋମାସ୍ ହେଉଛି ଯାହା ଅପ୍ଟିକ୍ ସ୍ନାୟୁ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ଗଠିତ ହୁଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ । ସେହିଭଳି, ଅପ୍ଟିକ୍ ଚିଆଜମ୍ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ପିଟୁଇଟା ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ଥିବା ଟ୍ୟୁମର୍ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଙ୍କସନକୁ ସଙ୍କୋଚନ କରିପାରେ (ଯେଉଁଠାରେ ଅପ୍ଟିକ୍ ସ୍ନାୟୁ ଆଂଶିକ ଅତିକ୍ରମ କରେ), ଯାହାଫଳରେ ବିଟମପୋରାଲ୍ ହେମିଆନୋପିଆ ହୋଇପାରେ ।

    ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ସଙ୍କେତ :-
    ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅନ୍ଧତ୍ୱ ଟ୍ୟୁମରର ପ୍ରକାର ଏବଂ ଅବସ୍ଥାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଅନେକ ଉପାୟରେ ଦେଖାଯାଏ । ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକରେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି, ଡବଲ୍ ଭିଜନ (ଡିପ୍ଲୋପିୟା), ଆଂଶିକ ଦର୍ଶନ, କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଉଭୟ ଆଖିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଧତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ । ରୋଗୀମାନେ ଭିଜୁଆଲ୍ ଫିଲ୍ଡ କଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୃଶ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର କିଛି ଅଂଶ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତଃ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିକଶିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ହଠାତ୍ ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷକରି ଯଦି ଟ୍ୟୁମର ମସ୍ତିଷ୍କରେ ହଠାତ୍ ଚାପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    broken clouds
    26 ° C
    26 °
    26 °
    94 %
    1kmh
    78 %
    Sat
    26 °
    Sun
    27 °
    Mon
    26 °
    Tue
    26 °
    Wed
    29 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ