Tuesday, May 21, 2024
27.3 C
Odisha

    ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରେ ବଦଳିଲା ଇସିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ: ହୋର୍ଡିଂ-ପୋଷ୍ଟରରେ ଏସବୁ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ (ଇସି)ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ବଦଳିଛି। ରାଜନୈତିକ ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟରରେ ଏସବୁ ମୁଦ୍ରଣ କରିବାକୁ କମିସନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋର୍ଡିଂ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟରରେ ମୁଦ୍ରାକର କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ।ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋର୍ଡିଂ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯାଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟରରେ ମୁଦ୍ରାକର କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। କିଛି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି।

    ଦିଲ୍ଲୀର ଶାସକ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଏଏପି) ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ବାହ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦିଲ୍ଲୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଦ୍ବାରା ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କମିଶନ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା କୌଣସି ଦଳ କିମ୍ବା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସାଧାରଣ ରାଜକୋଷରୁ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ନାହିଁ।

    ଆୟୋଗଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି କୌଣସି ଦଳ କିମ୍ବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ ଅନୁମତି ଦେବା ନିଷେଧ।  ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି, ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ କେବଳ ଦାୟିତ୍ବ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର / ଅନୁମୋଦନ ପରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ।

    ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୧ ର ଧାରା ୧୨୭-ଏ କୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରିଣ୍ଟର୍ ଏବଂ ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଠିକଣାକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନ କରି ନିର୍ବାଚନ ପାମ୍ପଲେଟ୍, ପୋଷ୍ଟର, ପ୍ଲାକାର୍ଡ କିମ୍ବା ବ୍ୟାନର ଛାପିବା କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶନକୁ ବାରଣ କରିଥାଏ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସହିତ, ଆୟୋଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରିଣ୍ଟର୍, ପ୍ରକାଶକ, ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ / କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କୁ ନଜର ରଖିବାକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି , ଯେଉଁମାନେ ବାହ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ବାହ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ସ୍ଥାନ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥାନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    27.3 ° C
    27.3 °
    27.3 °
    68 %
    3.6kmh
    94 %
    Tue
    28 °
    Wed
    42 °
    Thu
    41 °
    Fri
    40 °
    Sat
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ