Tuesday, July 23, 2024
24.5 C
Odisha

    ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଭିଏନା ଗସ୍ତ କରିବେ ମୋଦୀ: ୧୯୮୩ରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୂଟନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଜୁଲାଇର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଜୁଲାଇ ୩ ଏବଂ ୪ ରେ ଆସ୍ଥାନାରେ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ସମ୍ମିଳିନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୁଲାଇ ୮ ରୁ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ରୁଷିଆ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଗସ୍ତ କରିବେ। କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଗସ୍ତ ହେବ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ୧୯୮୩ ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଭିଏନା ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ରୁଷିଆରେ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭିଏନା ଯିବେ। ୪୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ। । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଶଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏହି ଗସ୍ତରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆରେ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଶମ୍ଭୁ କୁମାରନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ଗଠନର ୬୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଗସ୍ତ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଏବଂ ହାଇ-ଟେକ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବ।

    ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଯେତେବେଳେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଯାଇଥିଲେ, ଏହା ୨୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶକୁ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଗସ୍ତ ଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୁଲାଇ ୧୦ରେ ଭିଏନା ଗସ୍ତରେ ଯିବେ। ଜୁଲାଇ ୮-୯ ରେ ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଚାନ୍ସଲର କାର୍ଲ ନେହମର୍ଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଏହି ସମୟରେ ଉଭୟ ଦେଶରେ ଭାଗିଦାରୀ ବୃଦ୍ଧି, ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଶକ୍ତି, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଗତିଶୀଳତା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପୂର୍ବରୁ ଅବସ୍ଥିତ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ବ୍ରିଜକୁ ମଜବୁତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯିବ। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୫ ଟି ଭାରତୀୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସଂସ୍ଥା ଅଛି। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଅଟୋ ସେକ୍ଟରରେ ସୁଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବ।

    ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟ ନୁହେଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଭିଏନା ଗସ୍ତ ଭାରତର ଆଲପାଇନ୍ ଆଉଟରିଚ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ମସ୍କୋ ଗସ୍ତ ପରେ ଭିଏନା ଗସ୍ତ କୌଣସି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗଠନଠାରୁ ଭିନ୍ନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ୟୁରୋପରେ ଯୋଗଦେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏହା ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଉତ୍ତର ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ଚୁକ୍ତି ସଂଗଠନ ନାଟୋର ସଦସ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦ ସମୟରେ ମସ୍କୋ ସହିତ ଏହାର ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିଛି। ତେବେ ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦ ପରେ ଏହା ରୁଷିଆକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି ଏବଂ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଅତୀତର ଶତ୍ରୁତାକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଭିଏନା ଦୁଇ ଦେଶର ଉଦ୍ୟମକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ। ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ଏହି ଦେଶ ଭାରତର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍, ଉଚ୍ଚ-ବୈଷୟିକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

    ଜୟଶଙ୍କର ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏସସିଓ ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୩ ଏବଂ ୪ ଜୁଲାଇରେ ଆସ୍ଥାନାଠାରେ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବଦଳରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଏଥିରେ ବୈଠକରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ରୁଷିଆ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଉଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏସସିଓ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ନଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏସସିଓ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦର ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଏସସିଓ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରିକ ସୁରକ୍ଷା ସହଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତ ଏସସିଓର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ଭାରତ ଏସସିଓ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ଏସସିଓ ସହିତ ଭାରତର ସଙ୍ଗଠନ ୨୦୦୫ରେ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦେଶ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏଥି ସହିତ, ଭାରତ ୨୦୧୭ ରେ ଆସ୍ଥାନା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସସିଓର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୭ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ, ଚୀନ୍,ରୁଷିଆ, ପାକିସ୍ତାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ତାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏସସିଓର ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଅଟନ୍ତି।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    moderate rain
    24.5 ° C
    24.5 °
    24.5 °
    95 %
    1.6kmh
    100 %
    Tue
    25 °
    Wed
    25 °
    Thu
    25 °
    Fri
    29 °
    Sat
    30 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ