Monday, June 24, 2024
27.6 C
Odisha

    ୧ କୋଟି ଘରକୁ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ବିଦ୍ୟୁତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଲେ ଘୋଷଣା

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ନୂଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି PM ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୭୫,୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହେବ। ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ, ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସହିତ ୧ ଲକ୍ଷ ଘର ଆଲୋକିତ ହେବ।
    ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଜନା ପ୍ରକୃତରେ ରୁଫଟପ ସୋଲାର ସ୍କିମ। ୨୦୨୪-୨୫ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ରୁଫଟପ ସୋଲାର ସ୍କିମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶରେ ୧ କୋଟି ଘରକୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଇବା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସିଧାସଳଖ ସବସିଡି ଜମା କରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ମଧ୍ୟ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ଦିଆଯିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଜାତୀୟ ଅନଲାଇନ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଖୋଲା ଯିବ। ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଏହି ପୋର୍ଟାଲରେ ଏକୀଭୂତ ହେବ। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ପୋର୍ଟାଲରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ହ୍ରାସ କରିବା, ଲୋକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏହି ଯୋଜନାକୁ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତଗୁଡିକ ନିଜ ଅଧୀନରେ ଛାତର ସୌର ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହେବେ।’ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତୁ ସୌର ଶକ୍ତି ଏବଂ ନିରନ୍ତର ପ୍ରଗତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା। ମୁଁ ସମସ୍ତ ଆବାସିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ, ବିଶେଷ କରି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ – ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର: pmsuryagarh.gov.in ରେ ଆବେଦନ କରି ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଜନାକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। ‘

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    27.6 ° C
    27.6 °
    27.6 °
    77 %
    0.6kmh
    98 %
    Mon
    37 °
    Tue
    37 °
    Wed
    36 °
    Thu
    33 °
    Fri
    34 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ