Friday, June 14, 2024
28.6 C
Odisha

    ରୁଷରେ ପୁଟିନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ କେଉଁ ଦେଶ ଖୁସି ତ କେଉଁ ଦେଶରେ ଟେନସନ ବଢିଯାଇଛି

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ: ପୁଟିନ ପୁଣି ଥରେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ବଡବଡ଼ ନେତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି । ରୁଷ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏରଦଗାନ୍ ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ଫୋନ୍ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।ଭ୍ଲାଡିମିର୍ ପୁଟିନ୍ ପଞ୍ଚମ ଥର ପାଇଁ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପୁଟିନ ପୁଣିଥରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବିଜୟରେ ଅନେକ ଦେଶ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦୁନିଆର ଅନେକ ବଡ ଶକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଏହି ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ `୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତିନି ଦିନିଆ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୁଟିନ ୮୮% ଭୋଟ୍ ପାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ ଜିତିଥିଲେ। ଏହି ଫଳାଫଳ ଉପରେ, ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ରୁଷର ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବାବେଳେ ପୁଟିନଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଅନେକ ଦେଶ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ଗଭୀର କରିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ପୁଟିନଙ୍କ ବିଜୟକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ନେତାମାନେ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
    ସାଉଦି ଏବଂ ଚୀନ୍ ସମାନ ଭାବରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି

    ପୁଟିନଙ୍କ ବିଜୟ ପରେ ସାଉଦି କ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଡାକି ତାଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ଉଭୟ ଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଲିନ ଜିଆନ ସୋମବାର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ପରେ ମସ୍କୋ ଏବଂ ବେଜିଂ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ବିକାଶ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କ ରଣନୈତିକ ନେତୃତ୍ୱରେ ରୁଷ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ ବିକାଶ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଲିନ ଜିଆନ କହିଛନ୍ତି ।
    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି

    ପୁଟିନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ୍ସ ଉପରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ରୁଷ ଫେଡେରେଶନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହେଇଥିବାରୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଅଭିନନ୍ଦନ । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ରୁଷ ସହିତ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଭାରତ ଆଶା କରୁଛି ।

    ତାଇପ ଏରଦଗାନ୍ ଫୋନ କରି ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ ।

    ଫୋନ୍ କଲରେ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏରଦାନ୍ ପୁଟିନଙ୍କୁ ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଭୟ ନେତା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

    ଇବ୍ରାହିମ ରଇସା ଏକ ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଲେ ।

    ରୁଷର ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ଇରାନ ମଧ୍ୟ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛି। ଇରାନରେ ଥିବା ଇରାନର ଦୂତାବାସ ଟେଲିଗ୍ରାମରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଇରାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ବିଜୟ ପାଇଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

    କିମ ଜୋଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି

    ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ପୁଟିନଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କେସିଏନ୍ଏ ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଷରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମିଶନ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ଅଭିନନ୍ଦନ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି ।

    ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବେଲାରୁଷ, ମିଆଁମାର, ଆଜେରବାଇଜାନ, କାଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନ, ତାଜିକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶର ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ପୁଟିନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

    ଆମେରିକା ଫଳାଫଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲା ।

    ହ୍ଵାଇଟ ହାଉସର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷରେ ନିର୍ବାଚନ ଅବାଧ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ହୋଇନାହିଁ । ପୁଟିନ ରାଜନୈତିକ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି ।

    ନିର୍ବାଚନ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନୁହେଁ – EU

    ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘର ବୈଦେଶିକ ନୀତି ମୁଖ୍ୟ ଜୋସେପ ବୋରେଲ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନୁହେଁ, ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକୃତ ବିରୋଧୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନାହାଁନ୍ତି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    light rain
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    61 %
    2.2kmh
    100 %
    Thu
    28 °
    Fri
    39 °
    Sat
    36 °
    Sun
    40 °
    Mon
    40 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ