Wednesday, June 19, 2024
26.9 C
Odisha

    ପ୍ରଭାରୀ ଜେଲରେ ଥିବାରୁ ଏଥର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବ ନାହିଁ ଆପ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଆପ) ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ ନାହିଁ। ଆଉ ଦଳୀୟ କର୍ମୀମାନେ ଏଥର ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ | ସେମାନେ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ। ଏସପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବିଜୟୀ କରାଇବା ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିବେ | ଆପ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କେବଳ ଇଣ୍ଡିଆ ମେଣ୍ଟର ଅନ୍ୟ ଦଳ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରାଯିବ । ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ସଂଯୋଜକ ତଥା ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ବାରାଣାସୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଦଳର ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ ତଥା ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆପର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଭାରୀ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

    ୨୦୨୨ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ, ଆପର ୩୪୯ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଅମାନତ ହରାଇଥିଲେ | ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏକାଠି ମାତ୍ର ୩୪୭୧୪୭ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲେ | ଭୋଟ୍ ପ୍ରତିଶତ ମାତ୍ର ୦.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ତେବେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଦଳର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସଞ୍ଜୟ ସିଂଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଅବକାରୀ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏଠାରେ ଥିବା ସଂଗଠନ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ନକରିବାର ଏହା ମଧ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ପାର୍ଟିର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସଭାଜିତ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ହାଇକମାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଳନ କରାଯିବ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    overcast clouds
    26.9 ° C
    26.9 °
    26.9 °
    76 %
    1.2kmh
    100 %
    Wed
    38 °
    Thu
    37 °
    Fri
    34 °
    Sat
    36 °
    Sun
    32 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ