Thursday, May 30, 2024
40.1 C
Odisha

    ଶରୀରରେ କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍‌ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଅତ୍ୟଧିକ ବିରକ୍ତିକର ହୋଇଯାଏ ବ୍ୟକ୍ତି,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରେ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଗୋଟିଏ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ପାଇବା, ରାଗ ଏବଂ ଦୁଃଖ ଭଳି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଥାଏ । ତା’ ମଧ୍ୟରୁ କ୍ରୋଧ ଏକ ଏପରି ଜିନିଷ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । ତେବେ କ୍ରୋଧ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ସହିତ ଜଡିତ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ କିଛି ଜିନିଷ ପସନ୍ଦ କରୁନାହୁଁ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ସେହି ଜିନିଷକୁ ନେଇ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥାଉ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ସମସ୍ୟା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ କ’ଣ ହେବ ? କେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଏପରି କାହିଁକି ହୁଏ ? ବାସ୍ତବରେ କ୍ରୋଧ ଏବଂ ବିରକ୍ତି ଆମ ପ୍ରକୃତିର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର କ୍ରୋଧ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସର ଅଭାବ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି ବିଶେଷ କଥା ଜଣାଇବୁ ।

    ତେବେ ଆମ ଶରୀରରେ ଏହି ୨ଟି ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ କ୍ରୋଧ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ।
    ଭିଟାମିନ୍ B6 ଅଭାବ :

    ଭିଟାମିନ୍ B6 ଆମ ଶରୀରରେ ବ୍ରେନ୍‌ କ୍ୟାଲସିୟମ ପରି କାମ କରେ । ଏଗୁଡ଼ିକ ବ୍ରେନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B6 ର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଫିଲ୍‌ ଗୁଡ ହରମୋନ୍‌ର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

    ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ :

    ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥକ୍କା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବେଳେବେଳେ ଆପଣ ଇଚ୍ଛା ନକରି ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଏପରି ହୁଏ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ହେତୁ, ଆପଣ ଡିପ୍ରେସନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରନ୍ତି ।

    ଏହି ଭିଟାମିନ୍‌ ବ୍ୟାତୀତ ଆହୁରି ଅନେକ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଅଭାବ ଜଣକୁ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ କରେ :
    ଶରୀରରେ ଜିଙ୍କର ଅଭାବ :

    ଜିଙ୍କ ଆମ ଶରୀରରେ ମେଣ୍ଟାଲ ହେଲଥ୍‌କୁ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଏହାର ଅଭାବ ହେତୁ, ଆପଣ ଡିପ୍ରେସନ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର ମୁଡ୍‌ ସୁମିଂ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏନ୍‌ଜାଇଟି ଏବଂ ବିରକ୍ତ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ।

    ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମର ଅଭାବ :

    ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମର ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ଷ୍ଟ୍ରେସ୍‌କୁ ମ୍ୟାନେଜ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛୋଟ ଜିନିଷ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ରିଆକ୍ଟ କରିପାରନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

    ଆପଣ ନିଜ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ମୁଡ୍‌ ବୃଷ୍ଟିଗିଂ ଫୁଡ୍‌ :
    ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ମୁଡ୍‌ ବୃଷ୍ଟିଗିଂ ଫୁଡ୍‌ ସାମିଲ କରିପାରିବେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମୁଡ୍‌ ଭଲ ରହିବା ସହ ଆପଣ କ୍ରୋଧିତ ମଧ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ । ଆପଣ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ନିଜ ଡାଏଟ୍‌ରେ ଭିଟାମିନ୍ B6 ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ B12 ରେ ଭରପୂର ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ । ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା, ଆଭୋକାଡୋ ଏବଂ ମାଂସ ଭଳି ଅନେକ ଜିନିଷ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଜିଙ୍କ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ପାଇଁ ମାଛ, ବ୍ରୋକୋଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଭିଟାମିନ୍‌ରେ ଭରପୂର ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିବା ସହ ଖୁସି ମଧ୍ୟ ରହିବେ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    scattered clouds
    40.1 ° C
    40.1 °
    40.1 °
    26 %
    0.6kmh
    42 %
    Thu
    45 °
    Fri
    46 °
    Sat
    43 °
    Sun
    42 °
    Mon
    45 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ