Friday, April 19, 2024
28.6 C
Odisha

    ଭୁଟାନରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ବାଗତ । ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇବାକୁ ୪୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ମାନବ ଶୃଙ୍ଖଳ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଭୁଟାନ ଗସ୍ତରେ ଭୁଟାନବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କନଭେନ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ରାଜଧାନୀ ଥିମ୍ଫୁ ଅଭିମୁଖେ ଯିବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ୪୫ କିଲୋମିଟର ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବେ ଭୁଟାନ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳେ ଭୁଟାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ପାରୋ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଭୁଟାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେରିଙ୍ଗ ଟୋବଗେଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ । ନିକଟରେ ଦାଶୋ ଶେରିଙ୍ଗ ଟୋବଗେ ମଧ୍ୟ ୧୪-୮ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଭାରତ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭୁଟାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆତିଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଭୁଟାନରେ ପହଁଚିବା ପରେ ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବା ଯୋଗ୍ୟ ଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ପାରୋ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ରାଜଧାନୀ ଥିମ୍ଫୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲୋକମାନେ ଧାଡିରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଭୁଟାନ ରାସ୍ତାରେ ସବୁ ବୟସର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ରାଜଧାନୀ ଥିମ୍ଫୁରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାସ୍ତାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଓ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

    ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗସ୍ତ

    ପିଏମ ମୋଦୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ରେ ଭୁଟାନ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା | ଯେଉଁଥିରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ସଂଯୋଗ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ନିକଟରେ ଭୁଟାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେରିଙ୍ଗ ଟୋବଗେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭାରତ ସହିତ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଉଭୟ ଦେଶର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁଟାନରେ ରହିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

    ଭାରତ ଓ ଭୁଟାନ ସମ୍ପର୍କ

    ଭାରତ ଏବଂ ଭୁଟାନ ପାରସ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ, ବିକାଶ ଏବଂ ସହଯୋଗ ସହିତ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି । ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାର ମୂଳଦୁଆ ୧୯୪୯ ରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୭ ରେ ଏହାକୁ ଏକ ନୂତନ ଆକାର ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ଭାରତ, ଭୁଟାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗୀଦାରୀ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ସହଯୋଗୀ ଅଟେ। ଭୁଟାନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଭାରତ ଭୁଟାନରେ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚଳାଉଛି ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    28 %
    2kmh
    1 %
    Thu
    29 °
    Fri
    43 °
    Sat
    44 °
    Sun
    44 °
    Mon
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ