Friday, April 19, 2024
28.6 C
Odisha

    ଏହି ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି କି? ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିପାରେ ବିପଦ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛି ବାସ୍ତୁ

    ଆଗକୁ ପଢନ୍ତୁ

    ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଅସୁସ୍ଥ ଏବଂ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି କି? ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଉତ୍ତର ହଁ, ତେବେ କିଛି ବାସ୍ତୁ ଭୁଲ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ। ସାଧାରଣତଃ ବାସ୍ତୁସହିତ ଜଡିତ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଘରେ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଘରେ ନ କାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆସେ। ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ, ଶଯ୍ୟା ସଫା ନଥିଲେ, ଆପଣ ଅଳସୁଆ ଅନୁଭବ କରିବେ ଏବଂ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ସଫଳ ହେବନି। ସେହିଭଳି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିପାରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଉଭୟ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଭଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେଉଁ ଗୁଲ ଜିନିଷରୁୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌।
    ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ଯମରାଜ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି ଶୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍‌। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ମୁହଁ କରି ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ।

    କିଏ ଖୋଲା ଏବଂ ସତେଜ ପବନକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ଯେ ତୁମେ କେବଳ ବାହାରେ ଖୋଲା ପବନ ପାଇବ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଘରର ପବନର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ରଖନ୍ତୁ। ଆପଣ ସବୁବେଳେ କବାଟ ଏବଂ ଝରକା ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ନହେଲେ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବଢିବ। ଯଦି ଆପଣ ସକାଳ ଏବଂ ସାରେ ଝରକା ଏବଂ କବାଟ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

    ଆଜିକାଲି, ଘରେ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ଲଗାଇବା ଧାରା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲାଇଟ ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏହାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ଘରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକ ଯିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସବୁବେଳେ ଆଲୋକ ରଖିବାକୁ ପଡୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଆଲୋକଗୁଡ଼ିକ ଯେତେ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉନା କାହିଁକି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଲୋକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

    ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖବର

    ପାଣିପାଗ

    Odisha
    clear sky
    28.6 ° C
    28.6 °
    28.6 °
    28 %
    2kmh
    1 %
    Thu
    29 °
    Fri
    43 °
    Sat
    44 °
    Sun
    44 °
    Mon
    43 °

    ସମ୍ବନ୍ଧିତ